Solak Olmak Gerçekten Avantajlı Mı?

Solak Olmak Gerçekten Avantajlı Mı?

Eskiden solak olmak, zayıflık göstergesi olarak düşünülmekteydi bazen de bazı konularda sağlak olanlara göre daha becerikli olabildikleri konuşulmaktaydı. Peki, hangisi doğru? Solak olmak başarı sağlar mı? Dünya solaklar günü ne zaman? İşte detaylar...
 

Solaklar İçin Özel Ürünler?

Günümüzde solakların rahatlıkla kullanması için tasarlanmış ürünler mevcut. Böyle bir sektörün ortaya çıkış sebebi ise günümüzde kullandığımız çok sayıda ürünün sağ elini kullanan bireyler için uygun tasarlanmış olması. Örneğin; makas, spiralli defterler, bilyeli tükenmez kalemler solaklar için uygun üretilmemiş ürünlerden yalnızca bir kaçıdır.
 

Sol Ve Sağ Beyin Lobunun İlişkisi

Yapılan çalışmalara göre, en iyi kriket oynayanların beşte biri, solak. Günümüzde sağ beyin lobunu mu yoksa sol beyin lobunu mu daha aktif kullandığının yanıtını bulmak oldukça kolaydır. İşte "Sağ beyin lobu ve sol beyin lobu"
Sağ elini kullanan bireyler karşı tarafın sağ eliyle tepki vermesine alışık olduğundan ötürü, solakların karşılık verdiği topları karşılamakta epey bir zorlanıyor olabilir.
 

Solakların Beyin Yapısı Nasıl Çalışır?

Matematik ve de siyaset gibi pratik zekâ gerektiren alan ve konularda solakların baskın olduğu görülüyor. Bir teori ise; solak bireylerin, beynin sağ lobunu daha aktif kullanıyor olmasının bunda payı olduğunun altını çiziyor.
Ortaya konan başka teori ise, solakların küçüklükten beri sağlak bireylerin baskın olduğu dünyada hayatta kalmak adına kendileri için küçük çözümler oluşturduğunu ortaya koyuyor.
Nobel Ödülü’nü kazanan bireylerin büyük bir çoğunluğunun solak olması dikkat çekici.
 

Solak Olmanın Avantajları

Solaklar senelerce sanki tedavisi olmayan bir hastalığa sahipmiş gibi muamele gördü. Nitekim de eski İngiliz dilinde ‘Sol’ manasını taşıyan ‘lyft’ (left) zayıf anlamındaydı.
Bilim insanlarına göre, bir bireyin solak olması yani sol elini sağ eline oranla çok daha rahat ve iyi kullanması sanıldığı kadar kötü bir durum değil.
ABD başkanlarından tutun da şampiyon sporculara kadar birçok kişinin de solak olmak ortak özelliği.
Almanya’da gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda, masa tenisi ya da kriket benzeri oyunlarda; refleks cevapları ‘zaman baskısı’ kontrolü gereken sporlarda, bu bireylerin daha iyi olduğu ortaya kondu.
Ancak solaksanız spora pek ilginiz yoksa telaşa kapılmayın.
 

Bilim ve teknolojiye yatkınlar

Yapılan bir başka araştırmada ise, solakların video oyunlarda sağlaklara oranla daha avantajlı olduğunu ortaya koyuyor.
Sağ elini kullanan bireylere oranla sol elini kullanan bireyler çok sayıda veriyi daha kısa sürede çözümlüyor ve bu sayede daha hızlı aksiyon alabiliyor.  
Solak olan mankenler, catwalk yani şu meşhur kedi yürüyüşünde sola doğru ne kadar doğal dönersen podyumun kazananının sen olduğu söylenir. Bu yüzden solak olan mankenler için catwalk yürüyüşü oldukça kolaydır.
 

Dünya Solaklar günü ne zaman?

Her sene 13 Ağustos tarihinde Dünya Solaklar Günü olarak kutlanıyor.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code