Kaygı ve stresi azaltacak 4 nefes tekniği

Kaygı ve stresi azaltacak 4 nefes tekniği

Doğru ve yeterli nefes alarak, vücudumuzda bulunan toksinleri atabilir, sindirim sistemimizi iyileştirebiliriz. Sinirlerimizi rahatlatabilir, kaygılarımızın ise ortadan kalkmasını sağlayabiliriz. Evet, nefes almak, doğru nefes almak işte bu kadar önemli. 

Kaliteli bir hayata sahip olmak için doğru nefes almak, içerisinde olduğumuz hayat koşuşturmacasında, üzerinde durmamız gereken fiziksel ve ruhsal sağlığımız için bize katkı olarak dönebilir. Evde rahatlıkla uygulanabilecek ve zihinsel farkındalık için başlangıç yapabileceğiniz nefes tekniklerini..

Rahatlatıcı nefes tekniği

Rahatlatıcı nefes tekniğinde vücudunuzu ve sinir sisteminizi rahatlatmak amaçlanır. Özellikle gergin hissettiğiniz anlarda, canınızı sıkan konular ve durumlarda ya da sadece kaliteli bir uyku almak için bu tekniği uygulayabilirsiniz. Otururken, sırtınızın düz olduğundan emin olun. Dilinizin ucunu ise ön dişlerinizin tam arkasına yerleştirin. Bu tekniği uyguladığınız zaman zarfında dilinizin pozisyonunu bozmayın. Soluğunuzu boşaltın ve soluk alırken aklınızdan dörde kadar sayın. Soluğunuzu tutun ve aklınızdan yediye kadar sayın. Soluğunuzu boşaltın ve aklınızdan sekize kadar sayın. En az dört ila beş kez yapmaya özen gösterin.

Karın nefesi tekniği

Karın nefesi ya da diğer ismiyle abdominal nefes bütün bir bedeni yavaşlatır, tansiyonu ve nabzı dengeler. Bu tekniği uygularken önemli olan, nefes alırken diyaframa odaklanmaktır. Bu teknikte, bir elinizi göğsünüzün üzerine, diğer elinizi ise göbek deliğinizin üzerine koyun. Burnunuzdan derin bir nefes alın ve aldığınız nefes diyaframınızı şişirsin. Bu esnada elinizin hareket ettiğini fark edeceksiniz. Ama hareket eden diyafram üzerindeki eliniz olmalı. Aksi halde aldığınız nefes karın nefesi olmaz. Nefesinizi verirken karnınızdaki elin indiğine dikkat edin. Bu yöntemle dakikada 7 ila 10 kez istikrarlı şekilde 10 dakika tekrarlayın.

Uyarıcı nefes tekniği 

Duygularınızı hareketlendirmeye ve zihninizi aydınlatma yardımcıdır. Uyarıcı nefes tekniği doğru uygulanırsa, hayat enerjinizi yükseltir ve dikkatli bir hayat sürmenizi sağlar. Uygulama esnasında ilk olarak rahat hissedeceğiniz bir yere geçin. Burnunuzdan sık ve hızlı soluk alıp verin. Bu esnada ağzınız kapalı kalsın ve rahat kalmaya gayret edin. Soluk alma ve verme zamanınızı eşit tutun ve sürelerin kısa olmasına dikkat edin. 

Alternatif burun tekniği

İlk defa yapacaksanız eğer bu tekniği asla 15 saniyeden daha uzun süre yapmayın. Zamanla rahat hissettikçe, süreyi beşer saniye olacak şekilde artırabilirsiniz. Fakat 1 dakikadan uzun süre uygulamayın. Bu nefes tekniğinde zihninizle derin bir bağlantı kurulur. Bu nedenle bu tekniği yatmadan evvel uygulamayın.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code