Dünyanın En Meşhur Tatlı Lezzetleri

Dünyanın En Meşhur Tatlı Lezzetleri

Ülke gezilerinde gezdiğiniz ülkenin kültürünü, hayat akışını tanımanın yanında merak edilen bir diğer şey de o ülkenin meşhur olmuş tatlı ürünler ve yemekleridir. Bu aşamada tatlı severler yine tabii ki tercihlerini ilk olarak tatlılardan yana kullanıyor ve bulundukları ülkelerin tatlılarının tadına bakıp, kendileri için favorileri olanları belirliyorlar. Günümüzde şeflerin de en çok merak ettiği mevzulardan biri dünyaca meşhur olmuş tatlılar ve yemekler, şuan hemen hemen yurt dışına giden ya da gidecek olan herkes için merak konusu. Bu yazımızda sizlere dünya tatlıları ile onların tam tariflerini yazıyoruz! Lezzetli okumalar..

Gelato – İtalya

İtalya’dan dünyaya açılan Gelato’nun dondurma olduğunu bilebilirsiniz. Ancak kendisi bir dondurmadan farklıdır. Yumuşacık kıvamı ve özel lezzetiyle tadına bakanı kendine tutsak eder ve yiyen bir daha onu unutamaz.  Tadındaki yoğun meyve ve sütlü kıvamı sayesinde olağanüstü bir lezzettir kendisi. Diğer dondurmalardan gelen buz tadını asla Gelato yerken rastlayamazsınız. Bunun aksine yoğun bir meyve ile süt tadı adeta dans eder ağzınızın içerisinde. Yağ oranı ve şeker kıvamı diğer dondurmalara kıyasla daha azdır. Gelato; belli bir miktar süt mısır nişastası ile az miktarda şeker bir araya getirilerek yapılıyor. Bazı bölgelerde yarı süt ve yarı krema da tercih edilebiliyor. Ardından hangi meyve istenirse o eklenip tamamlanıyor.

Crepes – Fransa

Krep, Fransa’nın bilinen en meşhur tatlılarındandır. Bize göre tatlı gibi olmasa da, Fransa’da çikolata parçaları, meyve parçaları ve de krema ile süslenerek tatlı şeklinde sunulur. Tuzlu krema kullanarak ve öğün olarak tükettiğimiz krep, üzerine tatlı soslar akıtılarak tatlı alternatifi olmaktadır. İçerisine çeşitli meyveler ile çikolata sosu eklenebileceği gibi, üzeri pudra şekeri şekilde de tüketilebilir. Krep içerisinde; yumurta, süt ve un karışımının sıcak krep tavasında pişirilmesiyle yapılır. Hazırlanması ve pişirilmesi çok kolay olan bu tatlı, esasen hayat kurtarıcıdır. İyi bir krep ince ve acık sarı renkte olur.

Dulce de Leche – Arjantin

Arjantin’e ait olan ancak ünü ülkemize kadar gelen tatlarından süt reçeli, bizim lezzet anlayışımıza çok yakın. Süt reçeli veya süt karameli olarak adlandırabiliriz. Karamelli tatları çok çok sevdiğimiz düşünülürse bu tatlıyı da istisnasız hepimiz seve seve tüketecektir. Arjantin’de bu tatlı çoğunlukla kahvaltılarda yeniyor. Direk yenebildiği gibi istenirse unlu mamullerin üzerine de dökülebiliyor. Hatta hatta biraz buzdolabında dondurup dondurma şeklinde yemek de mümkün.

Churros – İspanya

Ünü dünyaya hızlı bir şekilde yayılmış olan tatlı Churros. İspanya’nın Churros’larını neredeyse bilmeyen kalmadı. Farklı ülkelerde bir benzeri yapılsa da insanlar bu tatlı atıştırmalığa büyük ilgi gösteriyor. İspanya’ya yolu düşenler, ülkenin meşhur olan diğer lezzetlerinin yanında yanında Churros’un da bir tadına bakmadan ülkeyi terk etmiyor. Churros esasında hamur içeriğe sahip bir tatlıdır. Kolay bir şekilde lezzetli tatlı bir atıştırmalık yapmak isteyenler için Churros tarifi.

Sachertorte – Avusturya

Son dönemde ülkemizde oldukça popülerlik kazanan Sacher kekler esasında Avusturya’nın meşhur bir tatlısıdır. 1832 yılından beri yapılmakta olan Sachertorte, içerisinde yoğun çikolata olan çikolata sevenlerin severek tükettiği bir tatlıdır. Çoğu pastahanenin camekanlarını süsleyen ve restoranın menülerinden çıkartmayı akıllarından bile geçirmediği Sacher kek, çikolatalı pastadır. Viyana gidip Sachertorte’nin tadına bakmayan için büyük bir kayıp olacağını söylemeliyiz. İçerisinde yer alan kek istenirse pasta keki gibi hazırlanabilir. Zaten önemli fark içerisinde yer alan kuvertür çikolatadır. Çikolata benmari yöntemiyle eritilip kekin içerisine koyulur. İç malzemesinde; su, şeker haricinde kayısı reçeli ve de rom kullanılır. Üzeri de ganaj ile kaplanıp servis edilir.

Brigadeiro – Brezilya

İsmini duyduğumuzda aslında bu bizim için bilindik bir tatlı değil. Ancak Brezilya’da oldukça sevilen bir tatlıdır Brigadeiro. Bu tatlı, Brezilya usulü hazırlanmış çikolata içeren toplardır. Brezilya özellikle çikolatanın sağlığa faydalarını bilen ve es geçmeyen ülkelerden bir tanesidir.  Üzeri şekerlemelerle kaplı, Brezilya usulü hazırlanan bu tatlı atıştırmalık içerisinde bol miktarda süt ve kakao yer alır. 1940 yılından bu zamana kadar gelmiş olan bu tatlı esasında Brezilya usulü tuffle şeklinde tasvir edilebilir. Kıvamları yapışkan ve yumuşaktır.

Maple Taffy – Kanada

Görünüşü bakımından Osmanlı macunlarını andırsa da aslında Maple Taffy, Kanada’nın tek çeşitte hazırlanan tatlısıdır. Kanada’nın meşhur tatlı yiyeceği akçaağaç şurubuyla yapılıyor. Maple Taffy, akçaağaç şurubunun kaynatılmasının ardından kar üzerine akıtılarak sertleştirilmesiyle ortaya çıkıyor. Sertleşirken çubuklara sarılıp servise uygun hale getiriliyor. Çocuklar Maple Taffy tatlısını çok seviyor.

Pasteis de Nata – Portekiz

Portekiz’de meşhur olan bu tatlı, istisnasız bütün pastahanelerde mevcut. Bizim ağız tadımız için biraz alışılmadık olsa da sevilen bir tatlı olarak ün salmış. Pastel de Nata adı verilen bu tatlının dış çeperinde milföy hamuru iç kısmında ise muhallebi vardır. Muhallebi malzemeleri, un, şeker haricinde yumurta, vanilya ile tarçın bulunur. İç harcının kıvamı oldukça katıdır ve üzeri fırına sokularak kızartılır. Marketlerde yer alan hazır muhallebi içeriğinin koyu kıvamlı halde pişirilmesiyle de kolaylıkla hazırlanabilir.

Sticky Toffee Pudding – İngiltere

İngiltere’nin meşhur tatlısı Toffee Puding, damak tadımıza daha yakındır. Tatlının esas malzemes ibir  ıslak kek olup üzerine özel olarak hazırlanan Toffee sos dökülerek servis edilir. Dileyen yanına dondurma ekleyebilir. Özellikle karamel içeren tatlılardan hoşlananlar için bu tatlıyı gözümüz kapalı öneriyoruz ??

Waffle – Belçika

Ülkemizde neredeyse herkesin bildiği, Waffle. İç kısmını istediğiniz şekilde doldurup canınız lezzetli bir tatlı istediği zaman severek yiyebilirsiniz. Waffle’ın esas vatanı Belçika’dır. Waffle yapımını da herkes artık bildiği için evlerde bile rahatlıkla yapılabilir. Hazırlanan waffle hamurunun üzerine arzu edilen her tatlı ürün konabilir.

Gulab Jamun – Hindistan

Hindistan’ın meşhur olan tatlısı, Gulab Jamun aslında bizim Kemalpaşa adındaki tatlı yiyeceğimize çok benzerdir. Hindistan’da büyük boyutlarda hazırlanır. Kızartılan hamur toplarının üzerine gülsuyu içeren şerbet dökülür ve süslenerek sunum yapılır. Birkaç tanesi tatlı krizinizi geçirmeye yetecektir.

Daifuku Mochi – Japonya

Japonya’nın yemek kültürü bizim damak tadımız ile çok paralellik göstermese de bazı tatlılarını herkes rahatlıkla tüketebilir ve sevebilir. Bunlardan bir tanesi de ünlü Daifuku Mochi adı verilen tatlıdır. Bu çok hafif bir yiyecek taze meyvelerden yapılır. Dış kaplamasının glutenli pirinç unundan hazırlandığı ve içerisindeki kekin marmelat kıvamında olduğu hoş bir lezzettir. yapılır. Dış kısmında da pudra şekeri vardır.

Apple Pie – ABD

Amerikan filmlerinden de aşina olduğumuz bu elmalı tart, ülkenin en meşhur tatlısıdır. Hatta tartın yalnızca elmalısı değil bütün meyvelerle yapılanları da herkes tarafından çok sevilir. Elmalı pasta içi hazırlayıp, bu iç malzemeyi tart hamuruna dökülür. Üzeri için hamurdan şekil yapılarak tart kapatılır. ve iyi şekilde pişirilir. Ardından tarçınla servis edilir.

Pavlova – Yeni Zelanda

Pavlavo tatlısı, Yeni Zelanda’nın çok meşhur olmuş tatlısıdır. Türk damak tadına göre biraz farklı gelse de seveni çoktur. Beze benzeri zemin üzerine güzel kıvamlı krema ile taze meyvelerin süslemesi yapılarak servis edilir. Beze zeminini için; yumurta, mısır nişastası haricinde kremşanti, şeker ve de vanilya aroması eklenir. Yapılan beze kırılmadan servis tabağına alınıp üzerine istenen meyveler eklenir.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code