MasterChef Mutancana Tarifi Nasıl Hazırlanır?

MasterChef Mutancana Tarifi Nasıl Hazırlanır?

Mutancana yemeği Osmanlı Mutfağının gözde yemeklerinden bir tanesidir. İçerisinde bulunduğumuz yüzyılda da adından ve tadından söz ettiren davet yemekleri arasında yer alıyor. İşte, Mutancana MasterChef ile yeniden gündeme gelen yemeğin hazırlanışı..
 

Mutancana Yemeği Nasıl Yapılır?

Osmanlı Mutfağının gözde yemeklerinden biri olan Mutancana yemeğini hazırlamak için gerekli olan malzemeler aşağıda yer almaktadır. Ancak Mutancana kuzu eti ile hazırlanabileceği gibi tavuk eti ya da dana eti ile de hazırlanabilmektedir. Osmanlı mutfağı bu yemeği hazırlarken daha çok kuzu eti tercih etmiştir.
 
800 gr ağırlığında kuzu eti
100 gr ölçüsünde arpacık soğan
50 gr ölçüsünde soyulmuş iç badem
50 gr ölçüsünde kuru kayısı
30 gr ölçüsünde Razaki üzüm
50 gr ölçüsünde kurutulmuş mürdüm eriği
50 gr ölçüsünde kuru incir
2 Yemek Kaşığı ölçüsünde tereyağı
2 Yemek Kaşığı ölçüsünde bal
1 tatlı kaşığı ölçüsünde tuz
2 su bardağı ölçüsünde ılık su
2 çay kaşığı ölçüsünde sumak

Mutancana tarifi

Mutancana MasterChef yarışmasında da yapılmıştır. İçerisindeki zengin malzeme listesi ve yararlı besin maddeleri ile Osmanlı Mutfağı içerisindeki gözde yemeklerden biri olan Mutancana tarifi için takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir.  
İlk olarak derin bir tencere içerisinde tereyağını eritip içerisinde kuzu etini ekledikten sonra suyunu çekene dek et pişirilir. Ardından ufak doğranmış soğanlar da eklenerek 2-3 dakika daha kavurma işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında kuzu eti ve soğan içerisine ılık su eklenip 45 dakika süresinde kısık ateşte pişmeye bırakın. Bu sırada üzümü, mürdüm eriğini ufak parçalara ayırın ve bunları bal, sumak ve tuz ile yemeğin içerisine ekledikten sonra 5 dakika daha pişirin.
Başka bir tava içerisinde suda haşlanmış olan bademi, uzun uzun kesilmiş incir ve yine uzun uzun kesilmiş kayısıları soteleyin. 
Pişen yemeği çukur bir tabak içerisine alıp üzerine tavada sotelenmiş kuruyemiş ve meyveleri ekleyin. Yemeğin sunumu için servis tabağına taze kekik parçalarından ekleyin. 
 
Mutancana ne demek?
Osmanlı mutfağına özgü olan, kuzu etiyle hazırlanan bir tür yemektir.
 
Mutancana sadece kuzu eti ile mi hazırlanır?
Osmanlı mutfağı içerisinde bu yemek kuzu eti ile hazırlanmış olsa da dana eti ya da tavuk eti kullanarak da bu yemek pişirilebilmektedir. Ancak orijinal tarifinde kuzu eti kullanılmaktadır.
 
Osmanlı mutfağının en meşhur yemekleri nelerdir?
Yufkalı Dörüzziyafe Köftesi yemeği, Fodula yemeği, Mutancana yemeği, Mahmudiye yemeği, Akike yemeği, Kavun dolması yemeği, Süt kebabı yemeği, Beyrani yemeği, Mıhlama yemeği ve Kırma tavuk kebabı yemeği Osmanlı mutfağının en özel yemekleri içerisinde yer almaktadır.
 
Mutancana nerede yenir?
Osmanlı mutfağının ağırlıkta olduğu yerlerde bu yemeğin bulunması mümkündür. Ancak olası bir sürpriz ile karşılaşmadan önce internet üzerinde araştırma yapmak daha doğru olacaktır.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code