Yağ Yakan Besinler Ve Yağ Yakan Kabak Çorbası Tarifi

Yağ Yakan Besinler Ve Yağ Yakan Kabak Çorbası Tarifi

Yağ yakan besinler, bireyin metabolizma yapısına ve sağlığına uygun olacak şekilde beslenme düzenine eklendiğinde hızla kilo vermek mümkün oluyor. Ancak sağlıklı kilo verme konusunda dikkat edilmesi gereken noktaların asla göz ardı edilmemesi gerekiyor. İşte yağ yakıcı besinler ve yağ yakan kabak çorbası tarifi…
 
Ancak kilo vermek için ilk etapta metabolizmanın çalışma prensibini kısaca bilmek amacınıza ulaşmada size kolaylık sağlayacaktır.
 

Metabolizma nedir?

Metabolizma, vücudunuza aldığınız besinlerin hücrelerinize enerji sağlaması aşamasında gerçekleşen kimyasal bir takım olaylar bütünüdür. Metabolizma tüm gün çalışır. Vücuda alınan besinlerde bulunan kalorileri yakarak hücrenin çalışabilmesi adına gerekli olan enerjiyi oluşturur.
Herkesin metabolizması aynı değildir. Bu nedenle de metabolizma hızı ve kalori ihtiyacı bireyse farklılıklar gösterir. Fakat metabolizmanın çalışma prensibi aynıdır. Metabolizmanızın hızı ile günlük kalori ihtiyacı diğer bir adıyla bazal metabolizma 3 önemli kriter ile belirlenir. Bunlar, vücut ölçüleri, cinsiyet ve içinde bulunulan yaştır. Bunun haricinde metabolizmayı etkileyecek bir sağlık sorunu bulunmuyorsa metabolizma nasıl çalışır? Sorusunun cevabı herkes için aynıdır. Bu yüzden metabolizmanızın yaktığı değerden daha fazla gıda alırsanız bu size kilo olarak geri döner; eğer yaktığınız kaloriden daha az gıda alırsanız eğer kilo verirsiniz. Bu uyum değişmez.
 

Yağ yakıcı besinler neler?

Vücudun 3 temel makro gıdadan kalori alımı mevcuttur. Bunlar; protein kaynakları, yağ kaynakları ve karbonhidrat içeren kaynaklardır.
 
Yağ yakıcı besinler ise yağ yakımı hızlandıran özelliğe sahip olan besinlere denir. Bunlar; yumurta, lif oranı yüksek sebzeler, somon balığı, avokado, yulaf, çay ve kahve yağ yakma özelliğine sahiptir.
 

Spordan önce yağ yakıcı besinler neler?

Spor yapmadan önce yağ yakmayı sağlayacak besinler; yumurta, avokado, rooibos çayı, kuru yemişler ve yeşil sebze sularıdır.
 

Gece yağ yakan yiyecekler neler?

Özellikle gece yağ yakan besinler, bazal metabolizmanın devreye girdiği zamanlar için oldukça önemlidir. Gece boyunca yağ yakımı sağlayan besinler; kefir, greyfurt, rooibos çayı ve elma sirkesi yağ yakılmasını hızlandırır.
 

Yağ yakan içecekler neler?

Yağ yakan içecekler içerisinde özellikle taze sebze suları yer alır. Bunlar salatalık suyu, zencefilli limon suyu, armut suyu, greyfurt suyu ve maydanoz suyu ödem atımı ve kalori kaybı sağlar.
 

Yağ yapan yiyecekler neler?

İçerisinde yüksek oranda karbonhidrat ve yağ içeren gıdalar yağ yapan yiyecekler listesinde yer alır. Ancak günlük kalori ihtiyacı aşıldığı zaman alınan her gıdanın da yağ yapma yeteneğinin olduğu da unutulmamalıdır.
 

Yağ yakan meyveler neler?

Yağ yakan yiyecekler içerisinde elma, ahududu, greyfurt, portakal ve karpuz yer alır. Bu meyveler metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Diyet listelerinde yer alan meyveler yeterli miktarda tüketildiği zaman hızla kilo vermeyi sağlar.
 

Spordan sonra yağ yakıcı besinler neler?

Spor sonrasında yağ yakılmasını devam ettirecek besinlerin alınması kilo kaybını destekleyecektir. Özellikle sebze suları, yoğurt, somon balığı spor sonrasındaki beslenmede yer alabilir.
 

Yağ yakımı nasıl hızlandırılır?

Yağ yakımı hızlandıran besinlerin tüketilmesi yakılan yağ miktarının artmasını sağlayacaktır. Tarçın, acı biber, zencefil, yeşil çay ve lifli gıdalar metabolizma hızını arttırarak yağ yakımı hızlanmasını sağlarlar. Bunun yanı sıra yeterli miktarda su içmek de yağ yakımı ve kilo kaybını destekleyen önemli unsurlardan bir tanesidir.
 

Yağ Yakan Kabak Çorbası Tarifi

Hızlı kilo vermeyi sağlayan diyet tarifler içerisinde yer alan diyet kabak çorbası hazırlamak oldukça kolay ve lezzetli. İşte yağ yakan ve kilo verdiren kabak çorbasının hazırlanışı...
 
Diyet kabak çorbası için gereken malzemeler:
 
3 tane büyük boy kabak
1 tane büyük boy kuru soğan
2 tane kırmızıbiber
2 tane domates
3 çorba kaşığı ölçüsünde kuru nane
2 yemek kaşığı ölçüsünde bulgur
1 tatlı kaşığı ölçüsünde zeytinyağı
8 bardak su
1 çorba kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı tuz
 

Yağ Yakan Diyet Kabak Çorbası Tarifi Yapılışı

Büyük bir tencerenin içerisine ilk önce zeytinyağını ekleyin. Ardından beyaz soğanı yemeklik şekilde doğradıktan sonra zeytinyağı eklediğiniz tencerede kavurun. Kavrulan soğanların üzerine rendelediğiniz kabakları, ince ince doğranmış kırmızıbiberi ve rendelediğiniz domatesi ekleyin. Sebzeleri kavurmaya devam edin. Ardından sebzelerin üzerine su ekleyin ve kaynamaya bırakın. Kaynayan sebzelerin içerisine kuru nane ya da zevkinize göre taze nane ekleyin. Sebzeler kaynadıktan sonra blender yardımı ile karşımın pürüzsüz bir hale gelene dek blenderi kullanın. Sonrasında pul biber ve tuzu ekleyip bir taşım daha çorbayı kaynatın.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code