Belirsizlikle Başa Çıkarken Sakin Kalmanın 6 Yolu

Belirsizlikle Başa Çıkarken Sakin Kalmanın 6 Yolu

Belirsizlikle başa çıkarken sakin kalmanın 6 yolu ile içerisinde bulunduğumuz durumun stresi ile başa çıkabiliriz. Doğru stres yönetiminde kullanabileceğiniz etkili teknikler yazımızın devamında...
 
2020'nin bizlere sunduğu bir şey varsa o da belirsizliktir. COVID-19 salgını hayatımızın çoğunu altüst ederek finansal, sosyal, profesyonel ve ekonomik kargaşa yarattı. Bu belirsizlik ise tüm zamanların en yüksek seviyesinde.
Zamanla bu belirsizlik sağlığımıza büyük zararlar verebilir. Endişe ve kaygı durumunu tetikleyebilir. Depresyon ve özellikle kalp söz konusu olduğunda hastalığın ilerlemesini hızlandırabilir.
İyi haber şu ki, belirsizlik genellikle azalır ve birkaç yararlı stratejiyle belirsizliğin stresi daha yönetilebilir hale gelebilir.
İşte belirsizlikle yaşıyorsanız, işinize yarayacak altı teknik.
 

1. Haberlere ara verin

Gündemden uzak kalın demiyoruz tabi ama sürekli 7/24 haber döngüsü, özellikle net bir sonuca ulaşmadan birkaç gün önce olabileceği için yorucu olabilir.
Belirsizlik ile başa çıkma stratejilerinden biri, her dakika haberlere kilitlenmek ve aşırı odaklanmaktır.
Sürekli olarak haber uygulamalarınızı yenilemek veya televizyona bakmak yerine ondan uzaklaşın ve birkaç saatte bir kontrol edin.
 

2. Kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın

Kontrolümüz dışında olan bir takım konular olduğunu ve olabileceğini kabul etmek de çok önemli.
Bazen bir şey hakkında endişelenmenin daha büyük bir kontrol duygusu sağlayabileceğini düşünebilirsiniz. Bu yüzden endişelenmenin sonucu değiştirmeyeceğini kabul etmek bu aşamada çok önemlidir.
Kendi üzerinize düşen görevleri layıkıyla yaptığınızı kabul edin, etmeye çalışın ve yapamayacağınız şeyler yerine hayatınızda kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın.
 

3. Neye minnettar olduğunuzu düşünün

Geçmiş başarılar veya minnettar olduğunuz şeyler hakkında düşünmek için biraz zaman ayırmanızı öneririm.
Bunu yapmak, yalnızca olumsuz duyguları sevgi ve minnetle değiştirmeyecek, aynı zamanda daha önce zor zamanların üstesinden geldiğinizi ve bunu tekrar yapabileceğinizi size hatırlatacaktır.
Başarı, bir meydan okumayla karşılaştığınız ve bunun üstesinden geldiğiniz anlamına gelir ve esasen şu anda yaptığımız şey budur.
 

4. Biraz egzersiz yapın

En iyi ipuçlarından birinin belirsizlikle başa çıkarken fiziksel olarak aktif kalmak olduğunu unutmayın
Egzersiz, doğal bir ruh hali yükselticidir ve kan basıncını ve kalp atış hızını düşürdüğü bilinmektedir.
Zamanınızı fiziksel aktivitelere yatırmak, odak noktanızın değişmesine yardımcı olabilir.
Yapabileceğimiz en iyi şey, kortizol sistemini kapatmak ve gerçekten vücudumuzu o adrenalini kazandığımız noktaya kadar çalıştırmaktır. Kortizol seviyesini düşürerek daha iyi uyuyabilir, daha iyi beslenebilir ve böylece tüm vücudunuzun daha iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz. Stres seviyenizi düşürmek için yiyebileceğiniz gıdalara buradan bakabilirsiniz.
 

5. Kişisel bakım uygulayın

Belirsizlik dönemlerinde kendinize karşı nazik olmanız önemlidir.
Sabırlı ve kendinize karşı nazik olun ve ister kitap okumak, ister golf oynamak, yemek yapmak veya el işi yapmak olsun, benlik saygınızı arttırmak için çalışın.
Mutlu eden bir şey yaptığımızda, vücudumuz ağrıyı azaltmaya ve zevki artırmaya yardımcı olan endorfin salgılar.
Doğal olarak endorfin arttırmak, stresten ve kortizolden biraz uzaklaşmak hayatınıza yeni bir nefes getirecek.
 

6. Unutma, bu geçecek

Dünyanın içerisinde bulunduğu birçok duygu var. Şimdi tek yapabileceğimiz sakinleşmek ve olayları daha net görebilmek için beklemek.
Pek çok insan için, içerisinde bulunduğu anın belirsizliği, kendileri için olumsuz ya da olumlu bir sonuç olup olmadığına bakılmaksızın, sonucun kendisinden daha stresli olabilir. Bu, genellikle katlanması en zor olan bekleme süresidir.
Bir adım geri atmanızı ve bu anın geçeceğini bilmek iyi gelecek. Çoğu zaman, olaylar aniden daha az stresli hissetmeden önce daha stresli hissettirebilir.
 
Fakat herhangi bir kaygı ya da endişe durumunda kendinizi iyi hissetmiyor ve bu durumla başa çıkamayacağınızı düşünüyorsanız eğer konusunda uzman doktorlardan yardım almanız sizin için en doğrusu olacaktır.
 
Çok sevgiler.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code