Dennie Morgan Çizgileri Nedir? Göz Çevresi Çizgileri Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Dennie  Morgan Çizgileri Nedir? Göz Çevresi Çizgileri Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Dennie  Morgan Çizgileri Nedir? Göz Çevresi Çizgileri Nasıl Ortadan Kaldırılır? İşte yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan Dennie Morgan göz çevresi kırışıklıkları hakkında her şey...
 

Dennie  Morgan Çizgileri Nedir?

Dennie-Morgan (DM) çizgileri, alt göz kapaklarınız boyunca oluşan küçük kırışıklıklardır. Bunlar, gözlerinizin altında çift deri kıvrımlarının görünmesine neden olabilir.
Dennie-Morgan kıvrımları olarak da adlandırılan bu çizgiler, kırışıklıklar gibi doğal yaşlanma süreciyle ilişkili değildir. Bunun yerine, DM hatları erken çocukluk döneminde, genellikle alerjilere ve ilgili bağışıklık sistemi reaksiyonlarına yanıt olarak gelişme eğilimindedir.
Gözünüzün altında bu kırışıklıklar varsa ve alerji veya egzama geçmişiniz varsa, bunların DM çizgileri olma ihtimali vardır. Bir doktor bu kararı vermenize yardımcı olabilir.
DM kıvrımlarının kesin nedenleri ve görünümlerini azaltmaya yardımcı olacak hangi tedavi seçeneklerinin mevcut olabileceği hakkında daha çok bilgi edinmek adına okumayı sürdürüm.
 

Dennie Morgan Kıvrımlarının Nedenleri

İnce çizgiler ve derin kırışıklıklar tipik olarak yaşla birlikte, özellikle 30 yaşından sonra cildiniz kollajen ve elastin kaybetmeye başladığında oluşur.
Genetik, kırışıklıklarınızın zamanlamasında ve ciddiyetinde büyük rol oynayabilir. Güneşe maruz kalma, kötü beslenme, stres ve sigara kullanımı da erken cilt yaşlanması riskini artırabilir.
Yaşla birlikte oluşan kırışıklıklar gelişme eğilimindedir:
Gözlerinin dış köşelerinde (kaz ayakları)
Ağzınızın yanları boyunca (nazolabial kıvrımlar)
Kaşlarının arasında (kaşlarını çattı)
Alnınızın üstünde (endişe çizgileri)
Bununla birlikte, DM kıvrımları, yaşlanma ile ilişkili kırışıklıklar ile aynı sınıfta değildir. Elastin ve kollajen kaybından kaynaklanmak yerine, bu çizgiler alerji ve egzamaya karşı genetik bir yatkınlıktan gelişir.
 

Genetik

DM hatları, alerjenlere karşı güçlü bağışıklık tepkileri geliştirmeye yönelik genetik bir eğilim olan atopiye bağlanabilir.
Atopi, alerjik hastalıkların gelişmesine yol açabilir. Ebeveynlerinizden birinin DM hatlarıyla birlikte alerjik bir hastalığı varsa, siz de onlara sahip olma riskiniz daha yüksektir.
 

Atopik dermatit

Yaygın olarak egzama olarak bilinen atopik dermatit , erken çocukluk döneminde oldukça yaygındır ve tahmini beş bebekten birini etkiler. Egzamanın kendisi, alerjik hastalıkların neden olduğu iltihaplanma ile bağlantılıdır.
Egzaman bir yetişkin olarak iyileşebilirken, yine de bu durumla ilişkili DM hatları ile baş başa kalabilirsin. Bazı durumlarda, DM hatlarının varlığı da egzama için sadece bir tanı kriteri olarak hizmet edebilir.
 

Alerjik rinit

"Saman nezlesi" olarak da adlandırılan alerjik rinit , DM hatları ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır.
Alerjik rinitiniz olduğunda, bağışıklık sisteminiz zararsız maddelere yanlışlıkla davetsiz misafir muamelesi yapar ve gözlerinizi, burnunuzu, kulaklarınızı, boğazınızı ve cildinizi etkileyen bir dizi semptomlara yol açar.
Alerji semptomlarının yanı sıra, alerjik riniti olan bir kişinin göze çarpan bir özelliği koyu gözaltı halkalarıdır.
Saman nezlesiniz varsa, gözlerinizin altında hem DM çizgileri hem de koyu halkalar olabilir. Saman nezlesinden kaynaklanan kalıcı burun tıkanıklığının bu iki gözaltı özelliklerine de katkıda bulunduğu düşünülmektedir.
 

Astım

Orta ila şiddetli alerjiniz varsa, alerjik astım riskiniz artabilir. Atopi ayrıca solunan alerjenlerle de ilişkilidir.
Bu nedenle, alerjiye bağlı astım ve DM kıvrımları arasında bir bağlantı olabilir.
 
Dennie Morgan kıvrım tedavisi  
 
DM hatları alerjik hastalıkların yanında çocukluk döneminde oluşma eğilimindedir. Bununla birlikte, kırışıklıklar yaşlandıkça daha belirgin hale gelebilir.
DM kıvrımlarının tedavisi öncelikle altta yatan nedenleri ele almayı içerir, ancak bazı kozmetik tedaviler de yardımcı olabilir.
 
Alerji ilaçları
 
Alerjik rinit tedavisi için, bir doktor, bir ikisi önerebilir antihistaminik ve dekonjestan . Alerji iğneleri daha uzun süreli rahatlama sağlayabilir. Alerji tedavileri tek başına DM hatlarından kurtulmazken, iltihabı azaltabilir ve alerjik parlatıcıların görünümünü azaltabilir.
 
Blefaroplasti
 
Şiddetli DM hatları ve sarkık cilt durumunda, bir dermatolog kalıcı bir tedavi olarak blefaroplastiyi önerebilir. Bu cerrahi prosedür, tüm çizgileri ve kırışıklıkları gidermeye yardımcı olmak için aşırı cilt ve göz altındaki sarkmayı hedefler. Diğer kozmetik ameliyatlarda olduğu gibi, blefaroplasti aşağıdaki riskleri taşıyabilir:
Enfeksiyonlar
Kanama
Yara izi
Bu prosedür sadece en önemli göz altı kırışıklıkları ve cilt sarkmaları için ayrılmıştır. Hafif ila orta dereceli DM hatlarını tedavi etmek için tasarlanmamıştır.
 
Dermal dolgu maddeleri
 
Dermal dolgular , çizgileri ve kırışıklıkları hyaluronik asit ve kollajen gibi geçici maddelerle doldurmaya yardımcı olmak için tasarlanmış enjekte edilebilir tedavilerdir.
Enjeksiyonlar birkaç ay sonra geçtikten sonra takip tedavilerine ihtiyacınız olacak. Yan etkiler geçici morarma ve şişliği içerebilir.
 
Lazer tedavisi
 
Alerjik parlatıcılar ve DM kıvrımları için olası tedavi seçenekleri olarak bazı lazer tedavisi biçimleri de incelenmiştir .
Ancak bu yüksek güçlü lazer tedavisi tüm cilt tipleri için uygun olmayabilir. Yan etkiler şunları içerebilir:
Kırmızılık
Yara izi
Hiperpigmentasyon
 
Kimyasal peeling
 
Bir dermatolog, gözaltı çizgilerini yumuşatmak ve genel görünümünü azaltmak için kimyasal bir soyma önerebilir. Bu kabuklar glikolik, laktik veya sitrik asit gibi asitler içerir. Aşağıdaki koşullardan herhangi birine sahipseniz kimyasal soyulmalardan kaçının:
Egzama
Gül hastalığı
Hassas cilt
Bu durumlarda kimyasal peelingler deri döküntülerine neden olabilir.
 
Topikal kremler
 
C vitamini, hyaluronik asit, peptidler ve seramidler içeren göz kırışıklık kremlerinin tümü, iltihaplanmanın yanı sıra DM çizgilerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.
Tam etkisini elde etmek için bunları her gün kullanmanız gerekecek. Alkol ve koku içeren gözaltı kremlerinden kaçının çünkü bunlar egzama alevlenmelerine neden olabilir.
Dennie - Morgan hatları, egzama ve saman nezlesi gibi alerjik hastalıklarla ilişkilidir.
Bu gözaltı kıvrımları, yaşlanan ciltle karşılaşabileceğiniz aynı tür kırışıklıklar değildir, bu nedenle genel tedavi yaklaşımının farklı olabileceğini akılda tutmak önemlidir.
Alerji yönetimi ilk hedefiniz olsa da, kozmetik tedavilerle DM hatlarının görünümünü azaltabilirsiniz.
Sizin için hangi seçeneklerin en uygun olduğunu görmek için bir dermatologla konuşun.
 
Uyarı: Yukarıda yer alan içerik tamamen bilgi verme amacı taşımaktadır. Tıbbi durumlar için mutlaka konusunda uzman kişilere muayene olunmalıdır.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code