Saç Yoğunluğunuzu Arttırmak İçin Neler Yapılabilirsiniz? Saç Yoğunluğu Nasıl Belirlenir?

Saç Yoğunluğunuzu Arttırmak İçin Neler Yapılabilirsiniz? Saç Yoğunluğu Nasıl Belirlenir?

Saç yoğunluğunuzu arttırmak için neler yapılabilirsiniz? Saç yoğunluğu nasıl belirlenir? Saç bakımı üzerinde etkili besinler hakkında detaylar..
 
Saçınızı uzunluğuna, rengine, dokusuna, kalınlığına veya yoğunluğuna göre birçok şekilde sınıflandırabilirsiniz. Saç yoğunluğunuz, kafa derinizin her santimetrekaresi başına kaç saç teli çıktığını ifade eder. Saç yoğunluğu, saçınızı en iyi şekilde nasıl şekillendireceğinizi belirleyen faktörlerden biridir. Bir mikroskop çıkarıp tek tek telleri saymaya başlamak gerekli değildir. Saç yoğunluğunuzun ince veya kalın tarafta olup olmadığı hakkında genel bir fikre sahip olmak, ne tür saç ürünlerini kullanmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.
Evde saç yoğunluğunuzu nasıl hesaplayabileceğinizi gözden geçirelim. Saç yoğunluğu tipine en uygun kesim ve ürünlerin hangileri olduğuna da bir göz atacağız.
 

Tipik saç yoğunluğu nedir?

Genellikle 80.000 - 120.000 arasında saç teline sahibiz. Saç yoğunluğunuz genellikle tepe noktasında en yüksek olup, başın arkasındaki alan aynı zamanda tacınız olarak da bilinir.
Saç yoğunluğu kişiden kişiye değişir ve etnik kökene göre farklılık gösterir.
Çok yüksek veya çok düşük saç yoğunluğu diye bir şey yoktur ve saç yoğunluğunuz genel sağlığınızın göstergesi değildir. Bununla birlikte, beslenme yetersizliği olan kişiler, genel saç yoğunluğunu azaltan saç dökülmesi yaşayabilir.
Yapılan bir araştırmada; İspanyol kökenli insanların saç yoğunluğunu Afrika veya Kafkas kökenli insanlarla karşılaştırıldığında; Afrika kökenli insanların en düşük saç yoğunluğuna sahip olduğunu ve en yüksek Kafkasyalıların olduğunu buldu.
 

Saç yoğunluğunun belirlenmesi

Saç yoğunluğunu ölçmenin en doğru - ancak en az pratik - yolu, saç derinizin 1 cm x 1 cm kısımlık bölümünde saç tellerini saymaktır. Araştırmacılar, bunu başarmak için genellikle laboratuvar ortamında trikoskopi adı verilen bir görüntüleme tekniği kullanırlar.
Saç yoğunluğunu ölçmenin altın standart yöntemi, araştırmacıların saç yoğunluğunu ve her bir saçın büyüme aşamasını ölçmesine olanak tanıyan bir görüntüleme tekniği olan fototrikogramdır.
 

Evde saç yoğunluğunun ölçülmesi

Evde saç yoğunluğunuz hakkında genel bir fikir edinmenin daha pratik bir yolu, görsel bir incelemedir.
Saç derinizi saçınızı hareket ettirmeden görebilirseniz, saç yoğunluğunuz muhtemelen alt uçtadır. Saç derinizi görmek için saçınızı hafifçe hareket ettirmeniz gerekiyorsa, yoğunluğunuz muhtemelen ortada bir yerdedir. Saç derinizi görmek zorsa, saç yoğunluğunuz muhtemelen yüksektir.
İnternette popüler olan bir diğer test ise atkuyruğu testidir. Test, saçınızı atkuyruğu şeklinde toplayarak çevresini ölçerek yapılır.
Saçınızın yoğunluğunu atkuyruğunuzun ne kadar kalın olduğuna ve aşağıdaki tabloyla karşılaştırarak tahmin edebilirsiniz:
 

Atkuyruğu çevresi Saç yoğunluğu

2 cm az Düşük
2–3 cm Orta
4 cm Yüksek
Bu test size saç yoğunluğunuz hakkında kabaca bir fikir verebilir, ancak her bir saçınızın kalınlığı da atkuyruğunuzun kalınlığını belirlemede rol oynar. Tabii ki, aynı zamanda sadece atkuyruğu yapacak kadar uzun saçlarınız varsa işe yarar.
Saç yoğunluğunuzu belirlemede hala sorun yaşıyorsanız, bir stilist veya kuaförden istemeyi de deneyebilirsiniz.
 

Saçınızın bakımı için saç yoğunluğunuz ne anlama geliyor?

Saç yoğunluğunuzu bilmek, saç tipinize en uygun saç modeli ve saç ürünleri hakkında size bir fikir verebilir.
Saçınızın kalınlığının, uzunluğunun ve dokusunun yanı sıra kişisel tarzınızın da rol oynadığını unutmayın.
 

Düşük yoğunluklu

Eğer düşük saç yoğunluğu varsa, saçları ağırlaştıran ürünlerden kaçınmak isteyebilirsiniz.
Hacim veren şampuanlar , kuru şampuanlar ve köpük gibi saçınıza hacim katabilecek ürünleri arayın.
Saçınıza daha fazla hacim kazandıran saç stilleri, saçınıza daha kalın bir görünüm kazandırmaya yardımcı olabilir. Birçok stilist, keskin olmayan çizgilerle kesimlere yapışmayı ve katmanları en aza indirmeyi önerir.
 

Orta yoğunluklu

Saç yoğunluğunuz ortada bir yere düşerse, saçınızın hacmini değiştirmek için fazla bir şey yapmanıza gerek yoktur.
Farklı saç stilleri ve ürünleri denerken saçınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olan ürünlere odaklanabilirsiniz.
 

Yüksek yoğunluklu

Saç yoğunluğunuz daha yüksekse, saçınızın yapışmasını sağlamak ve kontrol altında tutmak için jel ve bakım yağı gibi daha ağır şekillendirme ürünlerine ihtiyacınız olabilir. Serumlar ve yağlar elektriklenmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.
Fazla yığınları gideren saç stilleri sizin için en iyisi olabilir. Kat kesim, saçınızın daha ince olduğu yanılsamasına yardımcı olabilir ve birçok stilist keskin olmayan kesimlerden kaçınmanızı önerir.
 

Saç yoğunluğunu arttırmak mümkün mü?

Saçın diğer birçok yönü gibi - rengi ve dokusu gibi - saç yoğunluğu da genetik tarafından belirlenir. Saçınız, cildinizin saç kökü adı verilen bir kısmından uzar. Sahip olduğunuz saç kökü sayısını değiştiremezsiniz.
Saç ekimi ameliyatları, düzensiz saç büyüme alanlarını kapatmaya yardımcı olabilir, ancak düşük saç yoğunluğu ile doğduysanız, şu anda bunu değiştirmenin bir yolu yoktur.
Sağlıklı bir beslenme yiyerek saçını yoğunluk potansiyelini en üst düzeye çıkarabilirsiniz.
 

Sağlıklı diyet

Bir veya daha fazla beslenme eksikliğiniz varsa saçlarınızda dökülme veya incelme yaşayabilirsiniz. Yeterli protein alımı ile dengeli bir diyet yediğinizden emin olmak, saç büyümesini etkileyebilecek eksiklikleri önlemenize yardımcı olabilir.
 
Saç büyümesinde rol oynayan bazı besinler şunları içerir:
biotin
protein
C vitamini
A vitamini
B vitaminleri
D vitamini
E vitamini
Demir
çinko
 

FUT ve FUE nakli

Foliküler ünite nakli (FUT) ve foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) cerrahisi iki saç ekim yöntemidir.
Tipik olarak, saç derinizin bir kısmından foliküller alınır ve saç derinizin saçsız veya zayıf saç yoğunluğuna sahip bölgelerine nakledilir.
FUT ameliyatı sırasında bir cerrah, tipik olarak kafa derisinin arkasından bir deri şeridi keser ve ardından tek tek folikülleri çıkarır. FUE sırasında cerrah, tek tek folikülleri doğrudan kafa derisinden alır.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code