Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu Pandemi İle Artabilir

Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu Pandemi İle Artabilir

Sonbahar renkli yaprakları ve soğuk havayı beraberinde getirirken, mevsimsel duygudurum bozukluğuna (SAD), mevsimlerle gelip gitme eğiliminde olan bir tür tekrarlayan depresyona da neden olabilir.
 
Mevsimsel duygudurum bozukluğu sadece üzgün hissetmekten daha fazlasıdır.
 
Mevsimsel depresyon ya da kış depresyonu olarak da adlandırılan SAD, genellikle sonbaharın sonlarında veya kışın başlarında başlar ve tipik olarak ilkbahar ve yaz aylarında azalır. Azalan güneş ışığı seviyeleri, ruh halini etkileyen ve depresyonla bağlantılı bir nörotransmiter olan serotonini de etkileyebilir. Yaşadığınız durumda güneş ışığının rolü göz önüne alındığında, Mevsimsel Duygudurum bozukluğunun birincil risk faktörlerinden biridir.
Ekvatordan ne kadar uzakta olursa, mevsimsel afektif bozukluk vakaları da o kadar yüksek oluyor.  Bunu örnekleyecek olursak; Kanada'da yaşayan birinin bu durumu geliştirme riski Florida'da yaşayan birine göre daha yüksek olur.
 

Mevsimsel Duygudurum Bozukluğunu arttıran faktörler;

• Kadın olmak
• Genç bir yetişkin olmak
• Ailede depresyon öyküsü olan
• Kişisel bir depresyon veya bipolar bozukluk geçmişine sahip olmak
 

Pandeminin mevsimsel duygudurum bozukluğuna etkisi

Tipik risk faktörlerine ek olarak, koronavirüs pandemisi bu yıl Mevsimsel duygu durum bozukluğunun ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Bazı uzmanlar, COVID-19  stresinden dolayı durumun daha belirgin olabileceğine inanıyor.
COVID, insana ciddi yaşam değişiklikleri, travmalar ve stresler getirdi. Virüsten olumlu etkilenenlerin fiziksel hastalıklarından bahsetmeye bile gerek yok. Bu nedenle özellikle SAD geçmişi olan bireyler özellikle pandemi sürecinde daha fazla etkilenebilirler.
Sosyal geri çekilme, SAD'nin en yaygın belirtilerinden biri olduğu için özellikle fiziksel mesafenin artan bir risk oluşturabileceğini üzerinde duruluyor.
Boş alanlarda ve dış mekanlarda gidilen kısıtlamalar, evin dışına çıkma zamanının zaruri ihtiyaçlar haricinde olmaması, evden çalışan – homeofis çalışan ve dışarıda daha az zaman geçiren insanlar özellikle de SAD yaşıyorlarsa, güvenli bir yer gibi hissettirmeyebilir.
 

Mevsimsel duygudurum bozukluğunun belirtileri:

• Düşük enerji
• Aşırı uyku hali (hipersomni)
• Aşırı yeme
• Kilo almak
• Karbonhidrat özlemi
 
SAD'in belirti ve semptomları depresyonunkilere benzer çünkü SADbir depresyon türüdür.
“Yeme düzeni ve uyku düzeninde farklılıklar, enerji seviyesinde bir düşüş ve olağan aktivitelerine, odaklanma ve konsantrasyonlarına olan ilgide azalma olan bireyler önemli ölçüde etkileniyor. Bu bozukluğun önemli bir farkı, yılın belirli zamanlarında meydana geldiği göz önüne alındığında, öngörülebilir hale gelmesidir.
 
Uyarı: İhtiyacınız olduğu takdirde konusunda uzman kişilerden destek almanız gerektiğini unutmayın.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code