Kişiye Özel Ajanda Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kişiye Özel Ajanda Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Malumunuz yeni yıl geldi çattı. Yeni yıl hediyeleri için son dakikacılar hariç herkes neredeyse hediyelerinin paketlemelerini bile tamamladı. Peki, karşınızdaki kişi için bir ajanda hediye etmenin uygun olacağını düşünüyorsunuz. Ancak 2023 ajanda modelleri içerisinden hangisini seçeceğinize karar veremiyor musunuz? İşte bu yazımda bir ajandasever için doğru ajandanın nasıl seçilebileceğinden bahsedeceğim. İşte bir ajanda sever gözünden ajandalar.

Kendinize ya da bir arkadaşınıza hediye alacağınız zaman çok iyi bir analiz süreci gerçekleştirmiş olmanız gerekir. Ancak bu sayede seçim süreciniz kolay ve nokta atışı olabilir. İşte bu aşamada bir hediye olarak ajanda almaya karar vermişseniz, ajanda almayı planladığınız bir kişinin ilk adımda kişilik özelliklerinin ajanda kullanımına uygun olup olmadığını belirlemeniz gerekir.

Ajanda kullanabileceğini düşündüğünüz kişi ya da kendiniz için seçim aşamasında dikkat edeceğiniz özellikler, size hangi ajandanın doğru seçim olacağını belirlemenizde bir adım atmanızı sağlayacaktır.

  1. İş takibi yapıyor mu?
  2. Yazmayı seviyor mu?
  3. Kalemlere ilgisi var mı?
  4. Planlama konusunda başarılı mı?

Yukarıda yer alan soruların birden fazlasının yanıtı evet ise bu kişi için ilk etapta bir ajanda hediye almak hiç de yanlış bir seçim olmayacaktır. Ya doğru ajanda modelinin nasıl olması gerektiğine nasıl karar verilebilir?

 

2023 ajanda modeli nasıl seçilmelidir?

Bir kişinin kullanacağı ajanda modeli onun yaşam tarzı, iş planı ve hayata yaklaşımı ile bir bütündür. Bu aşamada ajanda alacağınız bir kişi için doğru ajandanın hangi model olacağının kararını aşağıdaki kriterlere bakarak karar verebilirsiniz.

  • Ajandanın nerede kullanılacağı
  • Ajanda kullanacak kişinin iş yoğunluğu
  • Yazı stilinin nasıl olduğu
  • Modern ya da klasik nasıl bir zevke sahip olduğu
  • Kullandığı kalem türleri

Yukarıda bahsi edilen kriterler incelenerek doğru ajanda seçimi gerçekleştirilmesi mümkündür. Peki, yukarıdaki soruların alt kırılımları ne tür ajanda modelleri ile bağlantılı bunları inceleyelim.

 

Ajanda nerede kullanılacak?

Ajanda hediye etmek istediğiniz bir kişinin ajandayı nerede kullanacağını netleştirmeniz, ajanda modeli için belirleyici bir unsurdur. Eğer ki bu kişi şirket içerisinde bu ajandayı kullanacak ise seçeceğiniz ajanda modelinin kişinin çalıştığı yerin özelliklerinden de etkileneceği bir gerçektir. Tutup da kurumsal bir firmada çalışan bir kişiye üzerinde sevimli karakterler olan lisanslı ajandalar almak ya da çok ufak karikatürlü ajandalar almak çok doğru ve kullanışlı olmayacaktır. Hoş bu ajanda günlük kullanımda tabi ki kendisine bir yer bulacaktır.

Kurumsal bir firmada çalışan bir kişi için klasik desenler ile modern desenler arasında nazik bir geçişi olan değişen boyutlarda ajandalar alınabilir. İçerisinde motive edici cümlelerin yer aldığı ancak bunların not alınacak alanları doldurmadığı ajanda modelleri de gün içi motivasyonu için etkili olacaktır.

 

İş yoğunluğu nasıl?

Ajanda almayı planladığınız iş arkadaşınızın, takip süreci gerektiren günlü haftalık ve aylık iş akışları oluyorsa bu şekilde tasarlanmış ajandalar almak nokta atışı bir seçim olacaktır. Bu doğrultuda bu kişi için ufak not alınabilir alanlara sahip ajandalar yerine her güne bir sayfa olacak şekilde bir ajanda tasarımı seçmek daha kullanışlı olacaktır.

 

Yazı stili nasıl?

Yazı yazmayı seven bir kişinin yanı sıra hızla not alma telaşında olan bireylerin de not tuttukları unutulmamalıdır. Ancak hızla not alma peşinde olan ve sakinlikle hayatını ve işlerini planlayan bir kişi için seçilecek ajanda modeli yine aynı olmamalıdır. Hızlı notlar alan ve daha çok karalama defteri gibi kurtarıcı notlar alan bir birey için daha az şablonları olan ve düz metin alanlarının daha fazla olduğu her güne bir yaprak olan sade ajandalar seçmek işe yarar olacaktır. Sakinlikle ve düzenle notlarını alan bir kişi için seçilecek olanın ise sayfanın bloglar halinde ayrıldığı, alt kısımda önemli notlar kısmı ile tarih alanının olduğu alanları içeren klasik ya da modern bir ajanda almak yine başarıya ulaşmış bir hediye seçimi olacaktır.

 

Modern mi, klasik mi?

Ajanda alınacak kişinin nasıl bir zevke sahip olduğu da öncelikle ajanda tasarımını etkileyecektir. Neyse ki 2023 yılı ajanda modelleri çeşit çeşit zevk ve modelde üretildiği için klasik zevk sahipleri için d e modern zevk sahipleri için de ajanda hediye etmek çok daha kolaylaşmaktadır. Ancak yine de modern zevklere sahip bir kişiye seçilecek ajandanın modern çizgilerinin olmasının yanı sıra yukarıdaki kriterleri de sağlaması önemlidir. Yani modern zevkleri var ya da klasik zevkleri var diye de doğrudan seçim bu kritere göre yapılmamalıdır. Aksi halde ajanda kullanılacağı alana ve kişiye maalesef ki katı sağlayamayacağı için bir süreden sonra not defteri ya da külfet halini alan özensiz bir deftere dönüşecektir.

 

Unutmamak gerekir ki bir ajanda için en kötü senaryo gün gün notların alınmadığı, karalamaların yapıldığı, bakkal defteri şeklinde unutulmaya yüz tutmuş bir hale gelmek olacaktır. Kimse bir ajandaya bu şekilde kötü bir son çizmemelidir.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code