Homeopati Nedir? Homeopati Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Homeopati Nedir? Homeopati Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Homeopati nedir? Homeopati hangi hastalıklarda kullanılır? Bu sorular günümüzde daha sık duyduğumuz sorular haline geldi. Bu nedenle Kalitelikalem.com olarak sitemizde bu konuya da yer vermek istedik.
 

Homeopati nedir?

Homeopati 19. Yüzyılın ilk başlarında Alman bir doktor ve eczacı olan Samuel Hahnemann tarafından keşfedilmiştir. Vücudun kendini doğal bir şekilde iyileştirmesine yardımcı olan tedavi sistemidir.
Homeopati kelime anlamı olarak yunanca; Homeos yani benzer, Pathos yani acı ve ıstırap kelimelerinin meydana gelmiştir. Sağlam bireylerde belli bulgular açığa çıkaran bir madde, aynı bulgulara sahip olan hasta bireylerde iyileşme sağlar mantığı ile uygulanır. Homeopatide esas istenen bedenin kendi iyileşme mekanizmalarını aktif hale geçirmek ve bu sayede vücudu iyileşme süreci içerisine dâhil etmektir.
 

Homeopati tedavisi hangi durumlarda kullanılabilir?

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirilmesi ve dengelenmesi gereken bütün durumlarda bu bütüncül tedavi yöntemi kullanılabilir. Fiziksel ya da duygusal bakımdan yetersiz görülen dengenin bozulduğu durumlarda da destek amaçlı ya da tedavi amaçlı kullanılabilir. Bunun dışında ilaç yan etkilerinin düşürülmesi gereken durumlarda da kullanılabilmektedir.
 

Homeopati tedavisi kimlere uygulanabilir?

Bu tedavi yaklaşımı her yaştan insan ve hayvana uygulanabilir.
 

Homeopati hangi hastalıklarda kullanılır?

Modern ve klasik tıbbi ilaçların yer aldığı her durumda homeopatik ilaç yardımcı olmak amaçlı ya da ilaç yan etkilerini düşürmek amaçlı kullanılabilir. Aynı zamanda bireyin iyileşme gücünü desteklemek için de  kullanılabilir.
 

Homeopati tedavisi nasıl uygulanır?

Homeopati tedavisi uygulanırken birey ile 1-2 saat süresince yapılan görüşme sonrasında alınan anamnez ile homeopatik hekim bireye en uygun olan homeopatik ilacı belirler. Suya karıştırarak veya doğrudan ağız yolu ile bireye verilir. Kullanım sıklığı ya da kullanım şekli tamamen bireye ve bireyin hastalığına bağlı değişir.
 

Tedavisi Sonrası nelere dikkat edilmelidir?

İlaç kullanırken, kafein, mentol ya da kâfurun içeren ürünler tüketmemek ve sürmemek gerekir. Bu durum homeopatik ilaçların etkisini düşürdüğü gibi onların sonlanmasına da sebep olabilir.
 

Homeopati ile ilgili yanlış bilgiler nelerdir?

Homeopati yan etkisizdir demek doğru değildir. Her tedavi yönteminde olduğu gibi bu tedavi yönteminde de kuralına uygun hareket edilmediği takdirde zararlı etkiler görülebilir. Bu zararlar, ilaç reaksiyonları olabilir. 
Homeopati ilacı plasebo etkisidir. Bu tedavisinin doğru bilinen bir diğer yanlışı ise plesebo etkisi ile tedavi ettiği yanılgısıdır. Araştırmalar bu tedavi yaklaşımının plasebo etkisine kıyasla üstün olduğunu göstermiştir. Günümüzde veteriner hekimler de homeopati tedavi yaklaşımlarını kullanmaktadır. Homeopatik tedavi esnasında başka ilaç kullanılmayacağı da diğer bir yanılgıdır. Aksine gerekli görüldüğü durumlarda başka ilaçlar da kullanılabilmektedir. Ancak bunu tedavi uygulayan hekimin bilmesi gerekmektedir. Çünkü ilaç doz ayarlamasının yeniden düzenlenmesi gerekebilir ya da ilaç değişikliğine gidilebilir.
Homeopati bitkisel tedavi yöntemidir. Bu da bir diğer yanılgı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bitkisel tedavi yöntemine fitoterapi adı verilir. Ancak homeopati içerisinde hayvansal kaynakların yanı sıra mineral kaynaklar, metal kaynaklar ile bitkisel kaynaklar da kullanılabilir. Burada fitoterapi uygulamasından farkı bitkilerin özel işlem uygulanarak laktoz/sakkaroz maddelerinden damıtılarak kullanılmasından kaynaklanır.
Homeopati her şeyi iyileştirir düşüncesi de doğru bir düşünce şekli değildir. Bu tedavi yönteminin de maalesef ki belli bir sınırı bulunmaktadır. Vücudun iyileşme mekanizmaları ile ortak çalışan bu uygulamada eğer ki düzelmesi mümkün olmayan bir durum mevcut ise ve bu durum devam ediyor ise bu durumda farklı tedavilerin araştırılması gerekebilir.
 

Kimler homeopati uygulayabilir?

T.C Yönetmeliklerine göre yalnızca sağlık bakanlığı bünyesince onaylanmış sertifika sahibi olan hekimler ile diş hekimleri homeopati uygulanabilir. 
 
Ancak homeopatinin her durumda kullanılamayacağı gerçeği şu an için unutulmamalıdır. Bu nedenle konusunda uzman olan hekimlerin uygulamaları dikkate alınmalı, belirtiler ve gözlemler şeffaf bir biçimde muayene esnasında anlatılmalıdır.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code