Yeşil Hidrojen Nedir? Yeşil Hidrojen Nasıl Üretilir?

Yeşil Hidrojen Nedir? Yeşil Hidrojen Nasıl Üretilir?

Hidrojen, yeşil hidrojen olarak adlandırılsa bile toksik olmayan, renksiz bir gazdır. Bu, en bol bulunan elementtir ve tüm atomların %90'ının hidrojen atomları olduğu ve evrendeki toplam kütlenin yaklaşık dörtte üçünü oluşturduğu tahmin edilmektedir.
Ancak, yeşil hidrojenin nasıl üretildiğini ve yeşil hidrojenin, özellikle karbon emisyonlarını azaltarak daha çevre dostu olma yolunda çabalamaya devam ederken, enerjiyi üretme ve kullanma şeklimizi kökten değiştirmek için gerçek bir fırsat olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.
 

Hidrojen nasıl üretilir?

Yeryüzünde doğal hidrojen birikintileri bulunmaz, kimyasal bir takım işlemle diğer bileşiklerden elde edilmesi gerekir. Endüstriyel hidrojenin büyük kısmı ise şu anda doğal gazdan buhar metan reformu ya da SMR adı verilen bir işlemle elde edilmektedir. Bu yöntemlerle hidrojen üretmek kahverengi ya da gri bazı durumlarda da mavi hidrojen şeklinde isimlendirilir.
 

Yeşil hidrojen üretimi

Hidrojen, suyun elektroliziyle de elde edilebilir. Bu elektrik akımı eğer ki yenilenebilir bir kaynak tarafından üretiliyorsa elde edilen temiz hidrojen yeşil hidrojen olarak adlandırılır.
 

Hidrojen üretiminin yan ürünleri nelerdir?

Buhar metan reformu ya da kısaltmasıyla bilinen SMR, doğalgaz içerisindeki metanı bir katalizör mevcudiyetinde yüksek sıcaklıkta buharla reaksiyona sokar. Bu, hidrojen ve beraberindeki karbondioksit, CO2 üretir. Doğalgaza kıyasla daha ucuz olduğundan, üretilen hidrojen de daha ucuzdur. Bununla beraber, standart bir SMR prosesi, atmosfere yüksek miktarlarda CO2 salma gibi ciddi bir dezavantaja sahiptir ve CO2'nin önemli bir sera gazı olduğu da iyi bilinmektedir. Metanın, CO2'den 85 kat daha yüksek küresel ısınma potansiyeline sahip olduğu az biliniyor, bu yüzden kaynağından ve süreç boyunca meydana gelebilecek en ufak bir metan sızıntısı da iklim değişikliğine önemli etki eder. SMR ile sınırsız hidrojen elde etmek, iklim felaketini önleme aşamasında önemlidir.
 

Karbon Yakalama ve Depolama CCS

CO2'nin yakalanıp stabil bir halde depolandığı buhar metan reformu versiyonları iyi bir alternatif olarak önerilmiştir. CCS yöntemi işe yarayabilir, fakat yakalanan karbonun depolanmasını gelecekte uzun yıllar boyunca yönetme ve finanse etme konusunda şüpheler mevcut. Maalesef şuan sahip olunan teknoloji ile karbon yataklarını yönetmek kolay değil. İngiltere'de yer alan turba bataklıkları ile bataklıklar büyük ölçekli karbon depoları ve emisyonlarıdır.
 

Yeşil hidrojen nedir?

Yenilenebilir enerji ki buna güneş panellerini örnek gösterebiliriz, suyun elektrolizi için gerekli olan elektriği üretmek için kullanılıyorsa, yeşil hidrojen zararlı emisyon olmadan da elde edilebilir. 
Düşük emisyonlara yönelimde temiz, sağlıklı çevre elde etmek için çalışırken, büyük oranlarda yeşil hidrojen üretme kapasitesi fosil yakıtlara alternatif sağlamada önemli rol oynayacaktır. Elektrikli arabaların popüler hale gelmesiyle, bu arabaları şarj etmek adına yolda olacak çok sayıda EV sürücüsü desteklenecekse, elektrik üretimi konusundaki yöntemlerin yeniden gözden geçirilmesi gerek. Yeşil hidrojen kullanımıyla, önümüzdeki yıllarda artacak talebi karşılamak adına sürdürülebilir bir geleceği bu sayede öngörebiliriz.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code