Risin Nedir? Risin Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Risin Nedir? Risin Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Risin nedir? Risin zehirlenmesinin belirtileri nelerdir? ABD başkanı Donald Trump zehir içeren paket gönderildi. İşte tüm detaylar kalitelikalem'de...
 

Risin nedir?

Risin, Hint yağı bitkisinin ki bu Ricinus communis yani Kene otu bitkisi adıyla da bilinen bir zehir. Risin, Hint yağı yani kastor yağı yapmak üzere işlenen kene otundan geriye kalan 'püre' adı verilen atık üründen hazırlanır. Yapımı kolay, ucuz ve de aerosol formda kalır. En fazla ABD'de terör saldırılarında kullanılmıştır.
 

Risin ne kadar ölümcül?

Dünya'nın birçok bölgesinde yer alan hastalık kontrol ve önleme bünyesine göre risin maddesi “çok zehirli” sınıfında yer almaktadır. Maymunlardaki testlerinde ortaya çıkan sonuçlar, sadece 3 mg miktarında risin yetişkin bir bireyi öldürebileceğini gösteriyor.
 

Risin nasıl zehirliyor?

Bu zehir,  protein yapımından sorumlu olan ribozomları etkisiz hale sokar. Proteinler hücrenin yaşaması adına gerekli olduğundan eğer ki üretilmeleri durursa o zaman da hücreler ölür.
 

Risin zehirlenmesi belirtileri neler?

Zehirlenme risinin bedene nasıl girdiğine bağlı olarak değişir. Solunması durumunda solunum güçlüğü, yüksek ateş, öksürük ve de mide bulantısına yol açabilir. Yutulan risin bedende susuz kalmasına yol açan kusma ve de ishal ile devam eder. Ayrıca nöbetlere de yol açar. Maruz kalındığın zaman belirtiler minimum 4 saat ve maksimum 24 saatte kendisini göstermeye başlar. Risin zehirlenmesi yüzünden ölüm durumu bir buçuk ve üç gün içinde değişen sürelerde gerçekleşir.
 

Risine nasıl maruz kalınır?

Bol miktarda Hint otu tohumu yemenin risin zehirlenmesi meydana getirmesi mümkün. Bununla beraber aerosol parçacıkları şeklinde solunduğunda güçlü ve ölümcül nitelikte biyolojik terör aracı olmaktadır. Derinin altına ulaşmadığı müddetçe risine dokunmak öldürmez fakat ellerin sürekli temizlenmesi gerekir.
 

Risin nasıl tespit edilir?

Risin ile tehlikeli geçmişi bulunan ABD gibi ülkelerde posta dağıtımında kullanılan sensörler sayesinde risin ve diğer zehirli maddelerin varlığı kontrol ediyor. Zehir sensörleri, pozitif örnek tespit ettiği zaman laboratuvarlara gönderiliyor ve risin proteinlerini hedefleyen antikorlar ya da Hint yağı bitkisinde bulunan DNA kullanılarak testler gerçekleştiriliyor. Son risin zehirlemesi girişimi Washington DC postanesinde görüldü. Maryland'deki laboratuvar örneği pozitif tespit etti. Beyaz Saray sürekli risin zehrinin hedefi oluyor.
 

Risin zehirlenmesi tedavi edilebilir mi?

Bu zehrin günümüzde bir panzehiri yok. Fakat aşısı üzerinde çalışılıyor. Klinik deneyler ilk aşamada olduğundan gıda ve ilaç idaresinden henüz onay almadı. Fakat yasalarda, alternatifi olmadığı takdirde onaylanmamış ilaçların tedavi için kullanımına onay veren "acil kullanım izni" de bulunuyor.
Aşı, uygulandığı zaman vücutta antikor üretilmesini sağlıyor. Bu da zehir henüz zararını göstermeye başlamadan vücudu koruyor. Fakat zehir vücutta dört saat gibi bir sürede dağıldığından hasta bu süre geçtikten sonra kurtarılamıyor. Onaylanmış bir tedavisi olmadığından risin ölümcül bir zehirdir. Zehre dair bilinirlik Breaking Bad dizisinde kullanılmasından sonra çoğaldı. Sanılanın aksine risin satışı yapılmamaktadır.
 

ABD Başkanı Donald Trump’a risin içeren zehirli paket gönderildi.

ABD Başkanı Donald Trump ismine Beyaz Saray’a içinde risin bulunan paket gönderildiği bildirildi. Pakete güvenlik güçleri el koyarken, risinin varlığını doğrulamak adına iki test yapıldığı da belirtildi.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code