Narsistik Sayı Nedir Ve Nasıl Çözülür?

Narsistik Sayı Nedir Ve Nasıl Çözülür?

Yarışma programlarında sorulan ve merak uyandıran sorulara bir yenisi daha eklendi. “Narsistik sayı nedir?” sorusu akılları kurcalamaya devam ediyor. İşte Narsistik sayı nedir ve bu sayıların detayları…

Yarışma programında sorulan sorulardan bir tanesi olan “Narsistik sayı değildir?” şeklindeki soru, en fazla aranılan konular içerisindeki yerini aldı.

Narsistik Sayı Nedir?

Narsistik sayı; n haneli sayının basamaklarının n’inci üstlerinin toplanması sonucunda, ortaya çıkan sonucu sayının kendisine eşit olduğu bu sayılara narsistik sayılar adı verilir.

Buna örnek verecek olursak eğer; 370 sayısı narsistik bir sayıdır.

33 + 73 + 03  = 27 + 343 + 0 = 370

Ancak 406 sayısı narsistik bir sayı değildir. Bunu şu şekilde çözerek açıklayabiliriz.

43 + 03 + 63 = 64 + 216 = 280 olup bu sayı narsistik bir sayı değildir.

Narsist Kelime Anlamı Nedir?

Kelime anlamı olarak; kişinin kendisine hayran olması olarak basitçe tanımlanabilir. Ancak bu hayranlık en üst seviyededir. Bir diğer karşılığı ise özseverlik olarak bilinmekte olan bu durumu Sigmund Freud egoya yönelme olarak ifade etmektedir.

Narsisizm İhtiyaç Mıdır?

Bireyin yaşamını devam ettirebilmesi açısından belli bir ölçüde özseverlik gereklidir. Ancak bu ölçü, içerisinde bulunduğu toplum için makul edil ise akıl rahatsızlıkları ile karıştırılası mümkündür. Örneğin; nevroz, paranoya bunlara örnek gösterilebilir.

Narsist Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bu kişilik bozukluğunun en belirgin özelliği bireyin abartılı bir biçimde kendisine hayranlık beslemesi, kendini herkesten üstün ve ulaşılmaz görmesi yer alır. Kişi çevresindeki bireylerin düşüncelerine veya isteklerine ilgi göstermez.

Bu kişilik bozukluğu bulunan bireylerin zihinleri devamlı olarak başarı düşünceleri ile meşguldür. Hayal ettikleri başarı hikâyeleri ile hayranlık elde etmek, başarıyı avuçlarında tutmak, beğenilmek ve de onaylanmak ihtiyacı duyarlar.

İş hayatları oldukça başarılı ve motivasyonu çok yüksek kişiler olup, çoğunlukla bu kişilerin sosyal hayatları problemlidir. Ulaşmış oldukları hedeflerin kendilerine hiçbir zaman yetebileceği düşüncesinde olmadıkları için her bir başarı sonunda kendilerine yeni bir hedef belirlerler.

Narsist Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nedir?

Bu tip kişilik bozukluğu doğru zamanda doğru terapi ile iyileşebilir. Zaman ve sürecin doğru ilerlemesi bu durumun düzelmesi açısından büyük öneme sahiptir.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code