Kum Zambağı Nerede Yetişir? Kum Zambağının Özelliği Nedir?

Kum Zambağı Nerede Yetişir? Kum Zambağının Özelliği Nedir?

Kum Zambağı Nesli tükenme riski taşıyan bitkiler içerisinde yer alır. Dünya Doğa Koruma Birliği ile koruma altına alınan bu zambak ticari amaç ile koparıldığı zaman para cezası kesilir. İşte idari para cezası kesilen kum zambağının özel olma sebebi.

 

Kum zambağı nedir?

Pancratium maritimum adı verilen bu bitki nergisgiller familyasına aittir. Kıyı kumlarında yaşamını sürdüren soğanlı bir bitkidir.
Çok senelik soğanlı ve geniş şerit yaprakları olan bu bitki yaklaşık olarak 40 ile 45 cm uzunluğunda beyaz çiçekli yapısal özelliklere sahiptir Çiçek sayısı 3 ve 15 arasında değişir. Çiçeklenme dönemi Ağustos ayı ile Ekim ayları arasındadır.
 

Kum Zambağı Hikâyesi Nedir?

Kum zambağı ile ilgili mitolojik bir hikâye mevcuttur. Büyük Tanrı Zeus, Olimpos dağından inmiş ve kraliçe Amphitryon’a âşık olmuştur. Aklında onun sayesinde insanlara yardım edecek bir kahraman yaratmak fikri varmış. Kralın sefere çıktığı bir gece Amphitryon’u ikna ederek ondan bir oğul sahibi olmuştur. Ancak çocuğun tanrılaşması adına ana tanrıça Hera’dan süt emmesi gerekirken, Hera bu durumu kabul etmemiştir. Bir gece Hera uyurken Zeus çocuğu Hera’nın kucağına bırakmış, Herakles yani Herkul Hera’nın göğsünden süt emince ağzından sütler fışkırmış. Rivayete göre dünya üzerine düşen süt damlaları yeryüzünde zambağa dönüşmüş.
 

Kum Zambağı Nerede Yetişir?

Sinop Sarıkum Tabiat Koruma Alanı ile Akliman Koyu’nda yetişen ve dünya üzerinde nesli tükenen bitkiler içerisinde yer alan Kum Zambağı bitkisi koruma altına alınmıştır.
 

Kum Zambağı İşe Yarar?

Eko turizme katkı sağlayan mitolojik hikâyeye sahip ender bitkilerden bir tanesidir.
 

Kum zambağı neden bu kadar önemli?

Eko turizm adına önemli olan bu zambak diğer bitkilerden özel olarak ayrılıyor. Sahil şeridinde sıcaklığın en yüksek olduğu Haziran ayı ile ortaya çıkan bu zambak, Eylül ayının ortalarına dek canlılığını koruyor. Bu sıcaklıkta diğer bitkiler kururken bu zambak canlılığını devam ettirebiliyor. Hem görsel güzelliği hem de kokusu ile mükemmel olan bu bitki yaz sezonunu güzelleştiriyor.
 

Kum zambağı cilde faydaları

Kum zambağının değil ama zambak yağının birçok faydası bulunmaktadır,
 • Ağrılı bölgeden ağrının azaltılması,
 • Diş ağrısı ve diş apsesine iyi gelmesi,
 • Parfüm yapımında kullanılması,
 • Selülit giderici olması,
 • Cilt yaşanmasını geciktirmesi ve kırışıklıkların azalmasını sağlaması,
 • Romatizmal ağrıları dindirmesi,
 • Kozmetik ürünlerinde kullanılması,
 • Cilt maskesi olarak kullanılabilmesi,
zambağın faydalarındadır.
 

Kum zambağı tohumu var mıdır?

Kum zambağı soğanlı bir bitkidir.  Pancratium maritimum adı verilir. Makro yeşil sarımsı renktedir. Yetiştiği yerden toplanması, taşınması ve yurt dışına gönderimi yasaktır.
 

Kum zambağı kopartmanın cezası nedir?

Türkiye’de yer alan zambakların ülke dışına taşınması suç teşkil eder. Günümüzde kum zambağı sökmenin cezası 73.000 TL’dir.
 

Kum zambağı fiyatları nelerdir?

Kum zambağı yetiştirmek için soğanlarının doğru şartlarda dikilmesi gerekir. Bu özel soğanlı kum zambağı tohum fiyatı değişkenlik göstermektedir.

  Yorumlar

 • comments-user
  sertap

  Ne güzel çiçekmiş. Kopartmasın zaten çok saçma.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code