Vitamin D Faydaları Neler? D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Vitamin D Faydaları Neler? D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

D vitamini faydaları nelerdir? D vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? Vücudumuz için önemli vitaminler hakkında bilinmesi gerekenler...

D vitamini nedir?

En önemli vitaminlerden biri olan D vitamini yağda çözünen vitamindir, yani katı ve sıvı yağlarda çözünür ve vücudunuzda uzun süre depolanabilir.
İki ana formu vardır:
D3 vitamini (kolekalsiferol). Yağlı balık ile yumurta sarısı gibi hayvansal gıdaların bazılarında bulunur.
D2 vitamini (ergokalsiferol). Bazı bitkiler, mantarlar ve mayalarda bulunur.
D3 (kolekalsiferol), kandaki D vitamini seviyelerini arttırmada D2'ye (ergokalsiferol) göre neredeyse iki kat daha etkili gibi görünmektedir.
 
ÖZET
 
D vitamini, vücudunuzun uzun süre depolayabileceği, yağda çözünen bir vitamindir. İki formdan – D3 kanınızdaki D vitamini seviyelerini yükseltmede daha etkilidir.
 

D vitamini vücudunuzda ne yapar?

D vitamininin aktif hale gelmesi iki dönüşüm aşaması geçirmesine bağlıdır.
İlk dönüşümde, karaciğerinizde kalsidiol ya da 25 (OH) D'ye dönüştürülür. Bu, vitaminin saklanma biçimidir.
İkincisi ise, çoğunlukla böbreklerinizde kalsitriol veya 1,25 (OH) 2D'ye dönüştürülür. Bu, vitamin D'nin aktif, steroid hormon şeklindeki formudur.
Kalsitriol, vücudunuzdaki neredeyse her hücrede yer alan D vitamini reseptörü (VDR) ile etkileşir.
Aktif D vitamini formu bu reseptöre bağlandığında, genleri açar veya kapatarak hücrelerinizde değişikliklere yol açar. Bu, diğer steroid hormonlarının çoğunun nasıl çalıştığına benzer.
D vitamini, kemik sağlığı ile ilgili çeşitli hücreleri etkiler. Örneğin, bağırsaklarınızdan kalsiyum ve fosfor emilimini destekler.
Ancak bilim adamları son zamanlarda, bağışıklık fonksiyonu ile kansere karşı koruma gibi etkileri olduğunu keşfettiler.
 

D vitamini eksikliğinin belirtileri

D vitamini eksikliği, en yaygın besin eksikliklerinden biridir. Genel olarak, D vitamini eksikliği sessiz seyreder. Semptomlar yıllar boyunca sürebilir.
D vitamini eksikliğinin en bilinen belirtisi, gelişmekte olan ülkelerde çocuklarda yaygın bir kemik hastalığı olan raşitizmdir.
Raşitizm, bazı gıdaların D vitamini ile zenginleştirilmesi nedeniyle çoğunlukla Batı ülkelerinden elimine edilmiştir.
Eksiklik ayrıca osteoporoz, azalmış mineral yoğunluğu ve yaşlı yetişkinlerde düşme ve kırık riskinin artmasıyla bağlantılıdır.
Dahası, yapılan araştırmalar, düşük D vitamini düzeyine sahip bireylerin kalp rahatsızlığı, tip 1 diyabet, tip 2 diyabet,  kanser, demans ve de multipl skleroz gibi otoimmün rahatsızlıklar.
Son olarak da, D vitamini eksikliği hayat kalitesinin azalmasıyla bağlantılıdır. Bununla birlikte, eksikliğin bu hastalıklara katkıda bulunup bulunmadığı veya düşük seviyeli kişilerin bunlara yakalanma olasılığının daha yüksek olup olmadığı belirsizdir.
 
ÖZET
 
D vitamini eksikliği, çeşitli sağlık problemlerinin haricinde yaşam beklentisinin azalmasıyla da doğrudan ilişkilidir.
D vitamininin sağlığa faydaları
 

İşte D vitamininin bazı potansiyel faydaları:

Azalan osteoporoz ve kırık riski. Daha yüksek seviyede D vitamini, yaşlı bireylerde osteoporoz ve kırıkların önlenmesine etkili olabilir.
Daha çok güç. D vitamini uzuvlarda fiziksel gücü çoğaltabilir.
Kanseri önleme. D vitamini kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, kalsiyumun yanı sıra günde 1.100 IU'nun kanser riskini% 60 oranında azalttığını belirtti.
Depresyon yönetimi. Yapılan araştırmalar, vücuttaki D vitamininin klinik depresyonu bulunan bireylerde semptomların şiddetini hafifletebileceğini göstermektedir.
Düşük tip 1 diyabet riski. Bebeklerde yapılan bir çalışma, günde 2.000 IU D vitamini ile% 78 oranında azalmış tip 1 diyabet riski.
Gelişmiş ölüm oranı. Bazı araştırmalar, D vitamininin çalışma dönemlerinde insanların ölme riskini azalttığını ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Ancak, bu sonuçların çoğu başlangıç niteliğindedir. Yakın zamanda yapılan bir incelemeye göre, D vitamininin bu faydalarının çoğunu doğrulamak için daha fazla kanıt gerek.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code