Rahatlıkla Sirke Kullanabileceğiniz Alanlar Nereleridir?

Rahatlıkla Sirke Kullanabileceğiniz Alanlar Nereleridir?

Rahatlıkla sirke kullanabileceğiniz alanlar nereleridir? Bu sorunun cevabı sayesinde evinizde güvenli ve doğal temizliğe merhaba diyebilirsiniz. Ev ekonomisine katkı sağlamanıza yardımcı olan sirke aynı zamanda harika bir temizlik ürünüdür. 
 
Sirke çok amaçlı temizleyiciler içerisinde yer alan en kullanışlı maddelerden bir tanesidir. Çünkü çok farklı yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilirler. Ancak etkili olsalar da, bu temizleyicilerden bazıları tam olarak sağlıklı veya çevre dostu değildir. Öte yandan sirke , toksik değildir ve çevre dostudur, bu da onu nihai çok amaçlı temizlik çözümü yapar. Ve en iyi bölüm, süper ucuz.
Ne tür sirke kullanacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin ve evinizi temizlemek ve dezenfekte etmek için sirke kullanabileceğiniz dokuz yöntem.
 

Ev temizleyicisi olarak sirkenin faydaları

Muhtemelen şu anda dolabınızda bir şişe sirke duruyor. Ancak pek çokları gibi, sadece salata sosu olarak veya sebze, et, kümes hayvanları veya balık için turşusu olarak kullanabilirsiniz.Asetik asitten yapılmıştır
Yine de sirke sadece yemek pişirmek için yararlı değildir. Ayrıca asetik asitten yapıldığı için harika bir temizleyici ve dezenfektan yapar.
Asetik asit, sirkeye ekşi tadı ve keskin kokusu veren renksiz bir organik bileşiktir. Aynı zamanda bazı mağazalardan satın alınan ev temizleyicilerinin bir bileşenidir. Sirkenin asidik yapısı o kadar güçlüdür ki mineral birikintilerini, kiri, yağı ve kiri çözebilir. Ayrıca bakterileri öldürecek kadar güçlüdür.
 
Farklı sirke türleri şunları içerir:
Elma sirkesi
Beyaz damıtılmış sirke
Balzamik sirke
Kırmızı veya beyaz şarap sirkesi
 

Kullanılacak en iyi sirke türü

Beyaz damıtılmış sirke, renklendirici içermediği için temizlik için en iyi sirkedir. Bu nedenle yüzeylerde leke bırakmaz. Koyu renkli bir sirke ile temizlerken lekelenme olabilir.
Ayrıca, damıtılmış beyaz sirke, birçok günlük çok amaçlı temizleyicideki asit seviyesine benzer şekilde yaklaşık yüzde 5 asitliğe sahiptir.
 

Sirke kokusu hakkında

Beyaz sirkenin güçlü kokusu rahatsız edici olabilir, bu durumda onun yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz.
Beyaz damıtılmış sirkeyle benzer temizleme niteliklere sahiptir, ancak elma suyunun fermente edilmesiyle yapıldığı için hafif tatlı bir kokusu da vardır.
Elma sirkesi daha koyu renktedir, bu yüzden temizlik ürünü olarak kullanmadan evvel mutlaka su ile seyreltin.
Temizleyici olarak sirke kullanıyorsanız, koku yaklaşık bir saat kadar oyalanabilir. Ancak bu, toksik olmayan, doğal ve çevre dostu bir temizleyiciye ödenecek küçük bir bedel olabilir.
Sirke suyu çözeltisi bulunan bir sprey şişesinin içerisine limon yağı, lavanta yağı ya da nane yağından bir iki damla uçucu yağ damlatarak kötü kokuyu maskeleyebilirsiniz .
Veya bir pencere açın ve kokunun daha hızlı çıkmasına yardımcı olmak için biraz temiz hava alın.
Evde sirke için birkaç yaygın kullanıma bir göz atalım.
 

1. Bardak

Kendi cam temizleyicinizi yapmak için sirke kullanın. Bir ölçü suyu iki ölçü sirkeyi sprey şişesinde karıştır. Solüsyonu cam yüzeylere püskürtün ve iz bırakmayan bir yüzey için silerek temizleyin.
 

2. Mutfak tezgâhı

Sirke doğal bir dezenfektan olduğundan, yemek hazırlandıktan sonra tezgahı temizleyip dezenfekte edebilir. Zor lekeler için, bir ölçek suya birkaç damla Şafak sabunu ve iki ölçek sirke ekleyin.
Sirke, tezgâh üzerindeki kokuları da yok edebilir ancak granit ya da mermer üzerinde asla kullanılmamalıdır. Bunun yerine mutlaka doğal taş temizleyici ürünü kullanın. Sirkedeki asit, doğal taşın parlaklığını azaltabilir.
Sirke ayrıca, yiyecek artıkları bulmak için geceleri tezgâhları ovalayabilen karıncaları da caydırabilir.
 

3. Musluklar

Musluklar ve armatürlerdeki kalsiyum birikintilerini gidermek için 2 çay kaşığı ölçüsünde sirke ve 1 çay kaşığı ölçüsünde tuzu karıştırın. Bu çözüm ayrıca sert su lekelerini duş başlıklarından çıkarabilir.
İnatçı lekelerden kurtulmak için armatürlere ve musluklara sirke püskürtün ve gece boyunca etrafına bir torba bağlayın. Ertesi sabah fırçalayın ve durulayın.
 

4. Duşlar ve küvetler

Kalın sabun köpüğü ve küfü çıkarmak zor olabilir. Küvet yüzeyi ve duş duvarlarına seyreltilmemiş olan beyaz sirke sıkın. Sirkeyi birkaç dakika bekletin, sonra fırçalayın ve durulayın ya da bir macun oluşturmak için karbonat ve sirkeyi karıştır ve sert kirleri ovala.
 

5. Tuvaletler

Klozete 2 ila 3 bardak seyreltilmemiş haldeki sirkeyi dökün ve yaklaşık 3 saat süresince bekletin. Ardından tuvalet fırçasıyla fırçalayın ve sifonu çekin. Bu, çanağın etrafında bulunan halkaları yok etmeye yardımcı olur ve tuvaletin kokusunu alır.
 

6. Katlar

Sirke aynı zamanda harika bir zemin temizleyicisi yapar, ancak yalnızca belirli zemin türlerinde.
Parke zeminlerde sirke kullanmamalısınız çünkü cilayı çözebilir ve filigran bırakabilir. Sirkede bulunan doğal asit, doğal taş zeminlere de zarar verebilir.
Bununla birlikte, balmumu bulunmayan muşamba üzerinde bu sirkeyi kullanabilirsiniz.
1/2 kova suya 1/2 bardak ölçüsünde sirke ekleyin. Seramik karoyu temizlemek için de 1 kova su içerisine 1/2 su bardağı ölçüsünde sirke ekleyin.
 

7. Bulaşık makinesi

Bulaşık makinesinde sabun köpüğünü parçalamak için durulama bölmesine 1 bardak sirke ekleyin ve bulaşık makinesinin tüm döngü boyunca çalışmasına izin verin.
 

8. Aletler

Mikrodalgadaki kokuları gidermek için, içinde 1/4 su bardağı sirke ve 1 su bardağı su bulunan bir kabı mikrodalgaya koyun ve ardından karışımı birkaç dakika süresince ısıtın. Bu yöntem aynı zamanda inatçı lekeleri de kolayca çözebilir.
Sirke, paslanmaz çelik dâhil cihazların içini ve dışını temizlemek için de harikadır. Bir sprey şişesinde eşit miktarda sirke ve suyu karıştırın, ardından cihazları aşağı doğru püskürtün.
Solüsyonu silmek için temiz bir mikrofiber bez kullanın. Cihazların dış yüzeyini çizebilecek pedler kullanmayın.
 

9. Çamaşır

Damıtılmış beyaz sirke, kumaş kokusunu ve lekelerini çıkarmak için de mükemmel bir seçimdir. Koyu sirke kullanmayın, yoksa giysilerinizi lekeleyebilirsiniz. Yıkama programına 1 bardak sirke ekleyin.
 

Sirke sindirim sağlığını iyileştirebilir mi?

Ancak sirke harika bir ev temizleyicisi olduğu gibi, sindirim sisteminize de yardımcı olabilir mi? Sirke - veya daha spesifik olarak elma sirkesi - sindirim sorunları için doğal bir çare olarak lanse edildi, ancak bu iddiaları destekleyecek titiz çalışmalar veya bilim bulunmuyor. Şişkinliği hafifletebilir.
 
Yine de, elma şarabının midede asitlik seviyesini nasıl artırabileceği düşünüldüğünde sindirim sorunlarını iyileştirmesi mümkündür. Bu, bazen düşük mide asidinden kaynaklanan şişkinlik gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.
 
Asit reflü ile mücadele edebilir. Elma sirkesi de asit reflü ile mücadeleye yardımcı olabilir.
Bir inanışa göre sirkenin midede pH seviyelerini dengeleyebilmesi, bu sadece mide asidini nötrürlemeye yardımcı olduğu gibi bağırsaktaki kötü bakterilerin aşırı çoğalmasını da önler. Bu, bağırsak iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir. Toksinleri vücuttan atabilir. Elma sirkesinin bir başka iddia edilen faydası, toksinleri vücuttan atma yeteneğidir. Bazı insanlar onu doğal bir detoksifiye edici, kabızlık için bir çare ve kilo verme yardımı olarak kullanır. Su ile seyreltin ve günde sadece 1 bardak için.
 
Elma sirkesi çok sağlıklıdır. Ancak kullanmadan evvel mutlaka konusunda uzman doktorlara danışılmalıdır. Eğer tüketmeniz için bir sakınca yoksa elma sirkesinin sindirim sistemini iyileştirip iyileştiremeyeceğini öğrenmenin tek yolu yalnızca denemek ve nasıl hissettiğinizi görmektir. 1 ila 2 çay kaşığı elma sirkesini büyük bir bardak suya karıştırıp için. Organik, filtre edilmemiş elma sirkesi kullanın ve günde sadece bir bardak iç.
Yüzen tortu olması normaldir. Çok fazla elma sirkesi diş minesine zarar verebilir.
 
Özet
 
Sirke sadece yemek pişirmek için değildir. Aynı zamanda doğa dostu ve uygun fiyatlı bir ev temizleyicisidir. Çoğu durumda, sirkeyi suyla karıştırmanız yeterlidir.
Yine de, daha aşındırıcı bir temizleyici oluşturmak için tuz ve karbonat veya daha hafif koku için bir iki damla uçucu özellikte yağ ekleyebilirsiniz.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code