Paraben Nedir? Paraben Anne Sütüne Geçer Mi?

Paraben Nedir? Paraben Anne Sütüne Geçer Mi?

Paraben zararlı mı? Bu soru özellikle güzellik ürünlerini kullanan kişiler tarafından merak ediliyor. Kalitelikalem.com ile paraben hakkında merak edilenler ve yanıtları.
 

Paraben nedir?

Paraben, kozmetikte yaygın olarak bulunan, koruyucu özellik sağlayan kimyasal maddelerdir. Ürünleri ve tüketicileri korumak suretiyle, oluşabilecek zararlı bakterileri ve küflerin engellemek amacıyla kozmetikte koruyucu maddeler içerisinde yer alır. Paraben tek kimyasal değildir; kozmetikte sıklıkla kullanılan parabenler metilparaben, propilparaben, ısobutylparaben, butilparaben, etilparaben şeklindedir. Fakat yukarıda yer alan maddeler, ürün etiketleri içerisinde farklı türde bulunabilir.
 

Hangi ürünlerde paraben var?

Parabenler, çeşitli kozmetiklerde, gıdalarda ve de ilaçlarda kullanılır. Paraben bulunan kozmetikler arasında; makyaj malzemeleri, nemlendirici ürünleri, saç bakım ürünleri ile tıraş ürünlerinde bulunur. Çoğu deodorant markalarının ürünlerinin paraben içermediği ufak çaplı markalarda ise halen parabenin bulunduğu bilinmektedir.
Tüketicilere satılan ürünün içerisinde paraben olup olmadığı ile ilgili bilgilendirilmesi gerekmektedir.
 

Parabenler kullanımı güvenli midir? 

Parabenler insan sağlığı üzerinde özellikle de kanser üzerinde olumlu ya da olumsuz etkilere sahip olduğu hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak doğal içerikli ürünlerin her zaman için ilk tercih olması gerektiği de unutulmamalıdır.
 

Parabenin zararları nelerdir?

Bu kimyasal maddeler zehirli oldukları gibi toksik özellik de taşırlar. Cilt dokusunun hassaslaşmasına yol açan bu maddenin zararları şu şekildedir;
  • Alerjik reaksiyonlara yol açabilir
  • Deri rahatsızlıklarına sebep olabilir
  • Başka maddelere karşı alerji tetikletebilir
  • UV ışınlarının olumsuz etkilerini arttırabilir
  • Erken yaşlanmayı hızlandırabilir
  • Xenoestrojen özellik gösterebilir
  • Testosteron azalışına yol açabilir

Paraben hakkında sıkça sorulan sorular

Paraben için sıkça sorulan soruların yanıtları aşağıda yer almaktadır.
 
Paraben anne sütüne geçer mi?
Yapılan araştırmalarda parabenin anne sütüne geçtiği görülmüştür.
 
Paraben vücut sıvılarına geçer mi?
Yapılan araştırmalarda anne sütünün dışında serumda, idrar içerisinde ya da seminal sıvı içerisinde paraben görüldüğü şeklindedir.
 
Bir üründe paraben olmadığı nasıl anlaşılır?
Ürünün paraben içermediği ancak içerisindekilerin yer aldığı etiket bilgilerinden öğrenilebilir. Etiketler üzerinde “parabensiz” şeklinde bir ifade “Paraben içermiyor” şeklinde bir ifade “Paraben free”, ya da “No paraben” şeklinde bir ifade bulunan ürün içerisinde paraben bileşiklerinin olmadığını ifade eder. Parabensiz ürünler, paraben içeren ürünlere kıyasla daha kısa ömürlüdür. Bu nedenle parabensiz ürünlerin kullanımında son kullanma süresine dikkat etmek gerekir. 

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code