Kastil Sabunu Nedir? Kastil Sabununun Kullanım Alanları

Kastil Sabunu Nedir? Kastil Sabununun Kullanım Alanları

Kastil sabunu, doğal güzellik sevenlerin ve doğal temizlik ürünleri tercih edenlerin severek kullandığı bir sabundur. İşte, kastil sabununun kullanım alanları.
 

Kastilya sabunu nedir?

Kastilya, hayvansal yağlar ile sentetik maddelerden arındırılmış, inanılmaz derecede çok yönlü bitkisel bazlı bir sabundur. Bu doğal, toksik olmayan, biyolojik olarak parçalanabilen sabun, kalıp veya sıvı formda mevcuttur.
Kastilya sabunu, kullanımı Avrupa'ya yayılmadan önce Akdeniz bölgesinde yapılmıştır. Geleneksel olarak, kastil sabunu zeytinyağından yapılmıştır. Adını İspanya'nın Kastilya alanından almıştır.
Günümüzde sabunlar; hindistancevizi , hint yağı ya da kenevir yağlarından yapılır. Bazen de avokado, ceviz ve badem yağları ile yapılır . Bu yağlar sabuna köpürme, nemlendirme ve temizleme özelliklerini verir.
Kastilya sabunu, sadece çevre dostu değil, aynı zamanda inanılmaz derecede faydalı ve belirli durumlarda çok etkili olduğundan heyecan vericidir. Evinizi temizlemek için vücudunuzda ve hatta evcil hayvanlarda kullanabilirsiniz.
 
Evinizde bir şişe veya kalıp sabununun diğer birçok ürünün yerini aldığını görebilirsiniz. Kastilya sabunu, uygun şekilde seyreltildiği sürece kullanımı güvenli ve hassastır. Kastilya sabunu için 25 farklı kullanım. Kastilya sabunu kullanabileceğiniz tüm yollar sizi şaşırtabilir. Bazı tür sabunlar, uçucu yağlarla yapılır. Sade veya kokusuz kastil sabunu satın alırsanız, aşağıdaki solüsyonlara kendi takdirinize bağlı olarak uçucu yağlar eklemeyi seçebilirsiniz. Kişisel tercihinize uyan bir oran bulmak için tarifleri biraz denemekten çekinmeyin. Ancak sabunu seyrelttiğinizde raf ömrünü kısalttığınızı bilin, bu nedenle çözeltiyi birkaç hafta içinde kullandığınızdan emin olun.
 

1. Yara temizleme

Kastil sabunu küçük yaraları temizlemek için kullanılabilir. Bir temizleme solüsyonu oluşturmak için 2 bardak filtrelenmiş içme suyuna 2 çay kaşığı sabun ekleyin. Bir 1999 hayvan araştırması Kastil sabununun yaraları iyileştirmede ve yara komplikasyonlarının oranını düşürmede etkili olduğunu buldu. Salin solüsyonu, benzalkonyum klorür, basitrasin ve bunların hepsinin bir kombinasyonu ile karşılaştırıldı.
Bununla birlikte, 2015'teki araştırmalar, tuzlu su çözeltisinin açık kırıkların temizlenmesinde kastil sabunundan daha iyi çalıştığını buldu. Bu araştırma bir yıl boyunca 2.500 kişiyi izledi ve ameliyatın başlangıcında kastilya sabunu kullananların salin kullananlara kıyasla ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyma olasılığının yüzde 32 daha fazla olduğunu buldu.
 

2. Deodorant

Kastilya sabunu, doğal bir deodorant yapmak için kullanılabilir. Ufak sprey şişesine 1/2 çay kaşığı ölçüsünde kastil sabunu ve 1 çay kaşığı deniz tuzu ekleyin ve gerektiğinde koltuk altı bölgesinde kullanın.
 

3. Bulaşık sabunu

Sıvı bir bulaşık sabunu yapmak için 1 ölçek kastil sabununu 10 ölçek suya ekle.
 

4. Bulaşık makinesi deterjanı

Normal bulaşık makinesi deterjanınızı değiştirmek için doğal bir seçenek kullanın. Bir şişede eşit miktarda kastil sabunu ve suyu karıştırın. Deterjan bölmenizi normal şekilde doldurun.
 

5. Pencere temizleyicisi

Pencerelerinizi doğal bir solüsyon ile tazeleyin ve ışıldamasını sağlayın. Camlarınızı temizlemek için bir litre suya 1 çorba kaşığı kastilya sabunu kullanın. Sonra soda ile durulayın ve camları gazete ile kurulayın.
 

6. Şampuan

Bir bardak suda 1 çorba kaşığı kastil sabunu karışımı hazırlayın. Saçınızı yıkamak için bu seyreltilmiş kastile sabunundan az miktarda kullanın. Islak saça az miktarda saf (seyreltilmemiş) sabun sürün.
 

7. Yüz yıkama

Kastilya sabunu yüzünüzde kullanabileceğiniz kadar hafiftir ve sivilceyi potansiyel olarak önleyecek ve zararlı bakterileri öldürecek kadar güçlüdür. Yüzünüze birkaç damla sabun sürün ve her zamanki gibi durulayın.
 

8. Vücut yıkama

Vücut yıkaması olarak kullanmak için az miktarda kastil sabununu ellerinize sıkın. Cildinizi nazikçe pul pul dökmek için bir bez veya lif kabağı kullanın.
 

9. El sabunu

Kendi el sabununuzu veya köpüren el sabununuzu kolaylıkla yapabilirsiniz. 12 ons suya 2 yemek kaşığı kastile sabunu ekleyin. 1/2 çay kaşığı ölçüsünde bir taşıyıcı yağ ya da istediğiniz herhangi bir uçucu yağ eklemek tamamen size bağlıdır.
 

10. Tıraş

Tıraş kremi yerine kasten sabunu kullanabilirsiniz. Elinizde saf sabun köpürtün ve tıraş etmek istediğiniz alanın üzerine uygulayın. Cildinizi nemlendirmeye yardımcı olması için az miktarda bir taşıyıcı yağ ekleyebilirsiniz.
 

11. Çok amaçlı ev temizleyicisi

Çok amaçlı bir kastil sıvı temizleyici, her türlü temizlik işinin üstesinden gelebilir. Temizleme spreyi olarak yarım kova su içinde 1-2 bardak sabun katın.
 

12. Ayak banyosu

Kendinize rahatlatıcı bir ayak banyosu yapmak için kasten sabunu tercih edin. Ufak bir kova sıcak su içerisine 2 çay kaşığı ölçüsünde sıvı sabun koyun. İsterseniz birkaç damla da uçucu yağ damlatabilirsiniz. Arkanıza yaslanın ve ayaklarınızı 20 dakikaya kadar ıslatırken gevşeyin.
 

13. Çamaşır deterjanı

Bir çamaşır yüküne 1/2 bardak kastil sabunu ekleyin. Yüksek verimli bir çamaşır makinesi kullanıyorsanız eğer daha az miktarda sabun kullanabilirsiniz. Bu, geleneksel mağazalardan satın alınan çamaşır deterjanlarından kızarıklıklar yaşayanlar için özellikle çekici bir seçenek olabilir.
 

14. Banyo

Sıcak su küvetine 2 yemek kaşığı ölçüsünde sıvı sabun koyarak banyonuzu daha lüks hale çevirin. Cildiniz için ekstra nem istiyorsanız 1 çorba kaşığı taşıyıcı yağ ekleyebilirsiniz.
 

15. Sinüs dekonjesyonu

Kastilya sabunu buharı, sinüslerinizi temizlemenin uygun bir yoludur. Bir kâse kaynayan sıcak suya 1 çorba kaşığı sabun ekleyin. Yüzünüzü suyun üzerine konumlandırın, başınızın üzerini havluyla örtün ve buharı içinize çekin.
 

16. Paspaslama

Zeminlerinizi ışıltılı hale getirmek için Kastilya sabunu kullanılabilir. 1 kova sıcak suya 1/2 bardak sabun katın ve her zamanki gibi silin.
 

17. Tuvalet temizleyici

1 bardak sabun ve 4 bardak suyu karıştırın ve bir sprey şişesine koyun. Tuvaletinizi temizlemek için bu çözümü kullanın.
 

18. Karınca spreyi

Karıncaları bitkilerden uzaklaştırmak adına etkili bir sprey hazırlamak için bir litre suya 1/4 bardak sabun ekleyin. Tüm tesiste kullanmadan önce her zaman bitkinin küçük bir bölümünde test edin.
 

19. Meyve ve sebze durulaması

Kastilya sabunu, taze meyve ve sebzelerden herhangi bir böcek ilacı veya kalıntıyı temizlemenin harika bir yoludur. Bir kâse suya 1/4 çay kaşığı sabun ekleyin. Ürünü ıslatın ve ardından ellerinizi kullanarak nazikçe ovalayın. Ardından sade su ile durulayın.
 

20. Diş temizleyici

Tadıyla başa çıkabiliyorsanız diş fırçanıza bir damla sabun damlatarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Nane veya çay ağacı yağı kastil sabunu kullanmak isteyebilirsiniz.
 

21. Böcekler için bitki spreyi

Sprey yapmak için 1 çorba kaşığı kastil sabunu bir litre suda karıştırarak bitkilerinizden böcekleri uzak tutun.
 

22. Makyaj temizleyici

Kastilya sabunu, doğal bir makyaj temizleyici yapmak için badem yağı ve taşıyıcı yağ ile birleştirilebilir. Üç malzemenin eşit parçalarını karıştırın ve makyajı nazikçe çıkarmak için pamuk kullanın. Ardından kalan kalıntıları yok etmek için ılık suyla ıslatılmış bez kullanın.
 

23. Gargara

Bir bardak suya 1 damla kastile sabun ekleyerek gargara yapın. Tadı iyileştirmek için nane sabunu kullanın.
 

24. Ovarak fırçalama

Mutfağınızda veya banyonuzda bir kasten sabunu temizleyici kullanabilirsiniz. Bir sprey şişesinde 1 bardak kastil sabunu ve 3 bardak suyu karıştırın. Biraz karbonat çalkalayın ve ardından temizlenmesi gereken alana temizleme solüsyonunu püskürtün. Kiri veya kiri temizlemek için bir sünger veya fırça kullanın.
 

25. Makyaj fırçası temizleyici

Mümkünse makyaj fırçalarınızı her hafta yıkamayı unutmayın. Bir bardağı ılık su ve birkaç damla sabunla doldurmanız yeterli. Fırçalarınızı önce suyla durulayın, ardından fincana yaklaşık 10 dakika koyun. Fırçaları tekrar durulayın ve kurumaya bırakın.
 

Kastilya sabunu kullanırken nelerden kaçınmalı

Kastilya sabununu kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır:
• Sert suyunuz varsa, kastil sabunu ile reaksiyona girecek ve arkasında beyaz bir film katmanı bırakacaktır. Bunu su filtresiyle ortadan kaldırabilirsiniz.
• Sirkeyi kastil sabunu ile birleştirmek de beyaz renkli bir katman bırakabilir. Bunun nedeni, sabunun alkali yapısının asit sirke ile reaksiyona girmesi ve birbirlerini iptal etmeleridir. Bu, sabunu orijinal yağına geri döndürür.
• Kastilya sabunu, sirke ile iyi birleşmediği için limon suyuyla karıştırılmamalıdır.
• Rengin bir kısmını sıyırabileceği için boyalı saçlarda kastil sabunu kullanmayın.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code