Hafıza Güçlendiren Yöntemler Nelerdir?

Hafıza Güçlendiren Yöntemler Nelerdir?

Hayatınızda ufak değişiklikler yaparak hafıza kuvvetlendirme elde edebilirsiniz. Anılarımız, kazandığımız bilgilerden uzun zaman faydalanabilmek için hafızanın dinç tutulması önemlidir. İşte güçlü bir hafıza için hafıza kuvvetlendirme ipuçları
 
Akşam yemeğinde herhangi bir mide sorununuz ya da perhiziniz yoksa yağlı balık tüketin. İşe mümkünse yürüyerek, bisikletle veya önce kullanmadığınız araçla gidin.
 
Sözlüğü açıp yeni kelimeler öğrenin. Saat başı bulduğunuz kelime ile cümle kurun ve bu kelimeyi günlük kullanımınıza da eleyin. 
Yoga yaparak zihninizi boşaltın, pilates ile esneklik kazanın, müzik dinleyin ve meditasyon derslerine katılın. Daha önce tanışmadığınız insanlarla sohbet edin. Akşam eve geldiğinizde ya da homeofis ev çalışmalarınızda gün boyu yaptıklarınızın ne kadarını hatırladığınızı düşünün.
 
Okurumuza Önerimiz
İşe daha evvel denemediğiniz bir yoldan ulaşın. Yolu karıştırarak mutlaka uzatın. Akşam yol üzerinde dikkatinizi çekenleri not alın. Televizyonda belgesel veya sayılar bulunan ekonomi programlarına bakın ve sonraki sabah programın ne kadarını hatırladığınıza konuşun.
 
Alkol ve kafein ürünlerini tüketmekten uzak durun. Alışverişe çıkarken mutlaka hazırladığınız listeleyin. Buzdolabında bulunanlara bir göz gezdirin. Markette ise  "Bundan evde var mı? Bunun marka adı neydi?" gibi sorularınızı kendiniz yanıtlayın. Yemeğinizi her zaman kullandığınız el ile değil de, diğer elinizi kullanarak hazırlayın ve yiyin. Sabah erkenden 1 saat yapboz yapın veya bulmaca çözün. Puzzle ardından yürüyüşe çıkın. Yürüyüş esnasında ise puzzle parçalarını düşünün. Ardından akşam eve geri dönün.
 

Hafıza geliştiren teknikler

Hafıza teknikleri ile hafızanızın güçlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapılacaklar;
Hayal etme ve canlandırma yöntemini kullanın
Uyku alışkanlığınızı düzene sokun
Beslenme alışkanlığınızı düzene sokun
Egzersiz yapın
 

Nimonik yöntem nedir?

Ezberlenmesi kolay olmayan kavramları, sizin için kolay olan kavramlarla desteklemek suretiyle hafızanızı kuvvetlendirebilirsiniz. Bu özellikle yazılı olan bilgilerin akılda tutulmasına yardımcı olur. Nimonikler ile hafızanıza bu bilgileri rahatça ekleyebilirsiniz.
 

Nimonik yöntem nasıl kullanılır?

Örnek ile açıklayacak olursak gezegenlerin sıralamasını güneşe olan yakınlıklarına göre şu şekilde yapabilirsiniz.
Meşgul Vali Dünya’dan Marsa Jelibon Saklamaya Uçtu. Niye?
Yukarıda yer alan cümlenin baş harfleri aslında gezegenlerin baş harfleridir. Bu şekilde doğru bilgileri aklınızda kalacak cümleler şeklinde hazırlayarak kolay kolay unutmamanızı sağlayabilirsiniz.
 

Hafıza kuvvetlendiren besinler

Düzenli beslenilmediği takdirde ortaya çıkan unutkanlık durumu doğru beslenme ile geri kazanılması olasıdır. Beyin sağlığı için vitamin ve minerallerin doğru oranda alınması gerekmektedir. Vitamin ve mineral değerleri ile hafızaya destek olan gıdalar; kabak çekirdeği, yaban mersini, süt ve süt ürünleri, yumurta, çilek, böğürtlen, kuşkonmaz, yağlı balıklar, domates, ıspanak, bitter çikolata ve ıspanak hafıza canlandıran mucize besinler içerisinde yer almaktadır.
 
Ancak hafıza kaybının düzensiz beslenme dışında da birçok sebebi olabileceği bilinmektedir. Hafıza kaybının fark edildiği anda zaman kaybetmeden konusunda uzman doktorlara muayene olunması gerektiği unutulmamalıdır.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code