Dolunay Etkisi Nedir? Dolunay Ne Zaman Gerçekleşir?

Dolunay Etkisi Nedir? Dolunay Ne Zaman Gerçekleşir?

Dolunay etkisi nedir? Dolunay ne zaman gerçekleşir? Bu iki soru özellikle dolunay zamanlarında merak edilen konulardır. İşte dolunay hakkında merak edilenler…
 
Dolunayın duyguları harekete geçirebileceği, tuhaf davranışlara neden olabileceği ve hatta fiziksel hastalığa neden olabileceği fikri sadece edebi bir mecaz değildir. Bu, bugün bile güçlü bir inanç.
Ancak bu inanç göründüğü kadar güçlü görünse de, dolunayın acil servis ziyaretlerinde veya akıl sağlığı birimlerine kabullerde hızlı bir artışa neden olduğu teorisini destekleyecek çok az bilim var. İşte araştırmacıların ayın insan vücudu ve davranışları üzerindeki etkileri hakkında buldukları şeyler.
 

Dolunay etkisi nedir?

İnsanların ayın döngülerinden etkilenme olasılığı tamamen temelsiz değildir. Okyanusun gelgiti, ayın evreleri ile zaman içinde yükselir ve alçalır ve birkaç Deniz türleri - resif mercanı, denizde yaşayan solucanlar ve bazı balıklar dâhil - kabaca ay döngüleri ile zamanlanan üreme döngüleri vardır.
Yine de pek çok çalışma ayı insan davranışına ve sağlık koşullarına bağlayamıyor. İşte araştırmacıların bize dolunay ile insanlar arasında var olan bağlantılar hakkında söyleyebilecekleri.
 

Dolunay ve uyku

Ay'ın dolunay ve parlak olması uyku kalitenizi etkileyebilir.
Uyku gecikmesini etkileyebilir
Uyku gecikmesi, ilk uykuya dalmanız ile REM uykusunun ilk aşamasına girmeniz arasında geçen süredir. Bu nedenle, artan gecikme, REM uykusuna geçmenin daha uzun sürdüğü anlamına gelir. Tabi, REM uyku gecikmesinin diğer nedenleri arasında şunlar olabilir:
Alkol kullanımı
Bazı ilaçlar
Derin uykunun REM uykunuz sırasında gerçekleştiğine inanılır.
Erkekleri ve kadınları farklı şekilde etkileyebilir
Dolunay etkisiyaklaştığında pek çok dişi daha az uyur ve daha az REM uykusuna sahip olurken, erkekler dolunaya yakın daha fazla REM uykusuna sahiptir. Uykudaki bu değişiklik ile o dönemdeki davranıştaki önemli farklılık arasında herhangi bir ilişki bulamadılar.
Birçok çalışma uyku ve ay döngüleri arasında bir ilişkiye işaret etse de, hepsi aynı sonucu ortaya koymaz.
 

Dolunay ve kardiyovasküler sistemi

Ay, Dünya'ya yaklaştıkça, çekim kuvveti değişir ve Dünya'nın büyük su kütleleri daha yüksek gelgitler ile karşılık verir. Bilim insanları, değişen yerçekimi kuvvetinin, sıvıların vücudunuzdaki tepkisini etkileyip etkilemeyeceğini merak ettiler. İşte buldukları şey.
Kan basıncını etkileyebilir
Değişen ay döngülerinin katılımcıların kardiyovasküler sistemleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yeni ay ve dolunay evrelerinde kan basıncının yaklaşık 5 mm Hg düştüğünü buldular.
Kalp atış hızları ve kan basınçları hem dolu hem de yeni aylarda daha düşer. Ayrıca, dolu ve yeni aylarda kalp atış hızları daha hızlı normale döner.
Yapılan araştırmalar, insanların dolunay ve yeni aylarda fiziksel olarak daha verimli olduğu sonucunu ortaya koymuştur.
 

Dolunay ve ruh sağlığı

İnsan vücudu, gün ışığına ve karanlığa uzun süre maruz kalmaya adapte olmuştur. Bu, sadece uyku-uyanma döngünüzü değil, vücudunuzun birçok sistemini etkileyen sirkadiyen ritimlerin gelişmesine yol açtı. Sirkadiyen ritimler fiziksel ve zihinsel sağlığınızı da etkiler.
Ancak elektrik ışığının yaygın kullanımı, sirkadiyen ritimlerinizin çoğunun yeni aydınlık ve karanlık modellere adapte olduğu anlamına gelir. Sirkadiyen ritimler sallandığında semptomlara neden olabilir veya artırabilir  Aşağıdakiler dâhil bazı akıl sağlığı bozukluklarının:
Kaygı
Bipolar bozukluk
Depresyon
Şizofreni
 

Dolunay hala sirkadiyen ritminizi bozma gücüne sahip mi?

Gökyüzünü alçakça aydınlatır 0,1 ila 0,3 lüks  tek bir sokak lambası (15 lux) veya bir cep telefonu ekranı (40 lux) ile karşılaştırıldığında. Öyleyse, dolunaylar gerçekten ruh hali sağlığında ortaya çıkan değişikliklerle ilişkili mi? Bilimsel çalışmalar buna hayır diyor. Araştırmacılar insanların; ayın dört evresinin tamamında aşağı yukarı eşit sayıda psikiyatrik bir durum nedeniyle acil servise gittiğini buldu.
 
Dolunay, şiddet ve saldırganlık
 
Yıllardır ve yüzyıllar boyunca insanlar daha fazlasının olduğuna inanmakta ısrar ettiler. Çok sayıda araştırmacı bu soruları ele aldı. Kayıtları gözden geçirdiler, kendi çalışmalarını yürüttüler ve şu sonuca vardılar: Dolunay bu insan davranışlarında bir artışa neden olmaz.
 
Dolunay etkisi Özet
 
Ay döngülerinin gelgitler gibi doğal olayları etkilediği bilindiğinden, bazı kültürler, ay evrelerinin insan duyguları, davranışları ve sağlığını da etkilediğine dair ısrarcı bir inanç geliştirdiler.
Çoğunlukla, dolunay insanların daha agresif, şiddetli, endişeli veya depresif olmasına neden olmaz.
Ayın evreleri ile bipolar bozukluğun semptomlarındaki değişiklikler arasında bir bağlantı var gibi görünüyor. Dolunayın daha az derin uykuya ve REM uykusuna girmede gecikmeye yol açabileceğine dair bazı kanıtlar da var. Ek olarak, bazı çalışmalar dolunay sırasında kardiyovasküler koşullarda hafif bir değişiklik olduğunu göstermiştir.
Bilim adamları, ayın çeşitli fizyolojik ve psikolojik sistemleri nasıl etkilediğini incelemeye devam ediyor. Ancak şimdilik, bu göksel bedenin vücutta üzerindeki etkisinin bir zamanlar inanıldığından daha az güçlü olduğu görülüyor.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code