Dijital Mecralar Komisyonu Nedir? Dijital Mecralar Komisyonu Ne Yapar?

Dijital Mecralar Komisyonu Nedir? Dijital Mecralar Komisyonu Ne Yapar?

TBMM’de dijital platformlar için yeni bir komisyon oluşturulmakta olup adı ise “Dijital Mecralar” olacak. Bu yeni komisyon sosyal medya başta olmak üzere internet ve bilişim hakkında çalışmalar gerçekleştirecek. Şuan herkesin aklında dijital mecralar ile ilgili sayısız soru var. İşte yazımızın devamında bu dijital düzenlemeler ile ilgili soruların yanıtlarına yer veriyoruz.
 

Dijital mecralar ihtisas komisyonu nedir?

Bireylerin sahip oldukları kişilik haklarına mahremiyet gizliliğine, temel hak ve özgürlüklere uygun olmayan ya da çocukların fiziksel gelişimleri ve psikolojik gelişimlerine olumsuz etki edecek internet kullanımının önüne geçilmesi amacıyla şuan için 17 kişiden oluşan "Dijital Mecralar İhtisas Komisyonu" oluşturulacak.
 

Dijital mecralar komisyonu hangi sosyal medya uygulamalarını inceleyecek?

Sosyal medya düzenlemesi için ilk adım atılmış olup, dijital mecralar komisyonu devamlı olarak çalışacak bir kurul olacak. Görev tanımında belirlenecek olan bu komisyon; sosyal medya uygulamaları, internet ve de bilişim konularında yer alacak.
 

Dijital mecralar komisyonu kimlerden oluşuyor?

Komisyon içerisinde şuan için 17 adet üyenin yer alacağı belirtiliyor. Üyelerin sayısı ise parti gruplarının sayısal yüzdeliğinin oranı referans alınarak belirlenecek.
 

Dijital mecralar komisyonunun görevi nedir?

17 kişiden oluşan bu komisyon devamlı faaliyette olacak ve görevleri ise şunlar olacak:
  • Kendisine sunulan ya da devredilen görevleri yerine getirmek,
  • İnternet kullanımında kanunlara uygun hareket edilip edilmediğini denetlemek,
  • Bireylerin sahip oldukları hak ve özgürlüklerin ihlal edilme durumunu incelemek,
  • Çocukların hem fiziksel gelişimlerine hem de psikolojik gelişimlerine olumsuz etki edecek durumların önlenmesine yönelik çalışmalar hazırlamak, görüş ve öneriler iletmek,
  • Uluslararası alanda gelişmeleri takip etmek ve görüş sunmak,
  • İnternetin hukuki açıdan doğru kullanımı hakkında bilgilendirici projeler hazırlamak
olmak üzere çeşitli görev ve sorumlulukları bulunacaktır.
 

Dijital mecralar’ın amacı nedir?

Bu komisyonun esas amacı yasama oranına destek olmaktır.
 

Dijital mecralar nereleridir?

Sosyal medya platformları, internet ve bilişim hakkındaki konular bu komisyonun görev alanı içerisinde yer almaktadır. Özellikle Z kuşağının çok aktif kullandığı sosyal medya platformları hakkındaki düzenlemeler merakla bekleniyor. Yapılacak olan düzenlemelerin dijital dünya üzerinde teknolojik trend oluşturup oluşturmayacağı ise henüz bilinmiyor. 
 

Dijital mecralar kapatılacak mı?

Sosyal medya kapatılacak mı? ya da internet kapatılacak mı? şeklinde çok sayıda soru akılları kurcalıyor. Ancak bu düzenleme şuanda herhangi bir kapatma kararı bildirmiş değil. Komisyonun amacı sosyal medya kullanımının da dâhil olduğu internet kullanımının kanunlara uygun ve daha verimli kullanılması yönünde.
 
Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code