Tırnaklarda Görülen Sağlık Sorunları Nelerdir?

Tırnaklarda Görülen Sağlık Sorunları Nelerdir?

Tırnaklarda Görülen Sağlık Sorunları Nelerdir? Tırnaklarınızda ki değişiklikler ne anlama gelir? Renk, doku ya da şekil değişikliği zararsız olabilir, ancak aynı zamanda bir hastalık belirtisi de olabilir. Bir el ya da ayak tırnağında aşağıdaki değişikliklerden herhangi birini fark ederseniz, konusunda uzman bir dermatoloğa gitmeniz gerekir.
 
 

1. Tırnak altında melanom Tıbbi isim: Akral lentijinöz melanom

Koyu çizgi
 
Bir el veya ayak tırnağında yeni veya değişen bir koyu çizgi varsa, cilt kanseri kontrolü için bir dermatoloğa gitme zamanı gelmiştir. Bu koyu çizgi, cilt kanseri türü melanom olabilir. Ancak her koyu renk çizgi bir melanom değildir, ancak bir dermatoloğun incelemesi her zaman iyidir. Erken yakalanır ve tedavi edilirse her şey yoluna girebilir.
 

2. Tırnak yukarı kaldırma Tıbbi isim: Onycholysis

Tırnak kaldırma
 
Bir artık tamamen yapışmayacak şekilde yukarı kalkmaya başlarsa, büyük olasılıkla beyaz renk değişikliği göreceksiniz. Bir tırnak kalktığında nedeni genellikle:
 • Bir mantar enfeksiyonu
 • Sedef hastalığı
 • Agresif bir manikürden kaynaklanan yaralanma
 • Keskin bir cisimle tırnaklarınızın altında yaralanma formu temizliği
Bir dermatolog, yükselen tırnağı incelemelidir. Bir enfeksiyonu temizlemek için tedaviye ihtiyacınız olabilir. Konusunda uzman bir dermatolog, yeni tırnağın doğru şekilde uzamasına yardımcı olabilecek bazı ipuçları da verebilir.
 

3. Tırnak çevresinde enfeksiyon Tıbbi isim: Paronychia

Tırnak etrafında kızarıklık ve şişlik
 
Bir tırnağın etrafında kızarıklık ve şişlik varsa, enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Erken teşhis edildiğinde, enfeksiyonu genellikle ıslatma ve uygun görülen bir antibiyotiklerle tedavi edebilirsiniz. Açık bir yara oluşursa daha kapsamlı tedaviye ihtiyacınız olacak.
 

4. Tırnak altında enfeksiyon Tıbbi isim: Paronychia

Yeşilimsi siyah renk
 
Bakteriler bir tırnak enfeksiyonuna neden olduğunda, tırnak yeşilimsi siyaha dönebilir. Tedavi edilmezse, tırnak enfeksiyonu kötüleşme eğilimindedir. Tedavi ağrı ve hassasiyetinizden kurtulabilir ve enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olabilir.
 

5. Çukurlu tırnak Tıbbi isim: Oyuklaşma

Tırnak oyuğu
 
Tırnaklarda çukurluk varsa, bu sizin tüm vücudu etkileyen bir hastalığa sahip olduğunu işaret ediyor olabilir. Tırnaklarında çukurlar olan kişilerde şunlar olabilir:
 • Sedef hastalığı
 • Atopik dermatit
 • Alopesi areata
Teşhis için konusunda uzman bir dermatolog görmek önemlidir. Dermatologlar bu hastalıkları teşhis ve tedavi eden uzmanlardır. Tedavi, kendinizi daha rahat hissetmenize ve hastalığın kötüleşmesini önlemenize yardımcı olabilir.
 

6. Sarı tırnak sendromu Tıbbi isim: Sarı tırnak sendromu

Sarı tırnaklar
 
Alt kat olmadan kırmızı oje kullanmak veya sigara içmek tırnaklarınızı sarıya çevirebilir. Tırnaklarınız sararırsa, kalınlaşırsa ve uzamış gibi görünüyorsa, bu vücudunuzun içinde bir şeyin döndüğünün bir işareti olabilir. Akciğer hastalığı ve romatoid artrit sarı tırnaklara yol açabilir. Ayrıca tedavi gerektiren önemli bir tırnak enfeksiyonunuz olabilir.
 

7. Tırnakta derin oluk Tıbbi isim: Beau çizgileri

Derin oluklar veya boşluklar
 
Çizginin uzunluğu boyunca uzanır ve genellikle endişelenecek bir şey yoktur. Tırnağınızın genişliğini artıran derin oluklar görürseniz, bir şeyin tırnaklarınızın uzamasını bir süre yavaşlattığı veya durdurduğu anlamına gelir.
Bir şey tırnaklarınızın uzamasını bir süre tamamen durdurduğunda, bir boşluk görebilirsiniz. Böyle bir durumda, tırnaklarınızda eksik olan bir yer olur. Bu durumun tıbbi adı onikomadesis'tir. Ateş, yaralanma, kemoterapi veya büyük stres tırnaklarınızın yavaş uzamasına veya büyümesinin durmasına neden olabilir. Stres tırnak yeme davranışına yol açarak tırnaklarda yapısal bir çok duruma yol açabilir.
Tırnaklarınızın yavaş uzamasına veya uzamasının durmasına neyin neden olabileceğini düşünemiyorsanız, dermatoloğunuza veya birinci basamak doktorunuza görünün. Nedeni bulup ortadan kaldırdığınızda, tırnaklar genellikle normal şekilde uzamaya başlar.
 

8. Kalın, büyümüş tırnaklar Tıbbi isim: Onychogryphosis

Ram'ın boynuz tırnakları
 
Bu, tırnaklar kalınlaştığında ve aşırı büyüdüğünde olur. Bazı insanlar Ram'ın boynuzlarına yakalanır çünkü bu durum ailede vardır. Sedef hastalığı, iktiyoz veya dolaşım problemleri gibi bir hastalığınız varsa, Ram'ın boynuz tırnaklarını da görülebilir. Bu tırnakları kesmek ve tedavi etmek için bir ayak hastalıkları uzmanının veya dermatoloğun yardımı gerekir.
 

9. Kaşık şeklindeki tırnaklar Tıbbi isim: Koilonychia

İnce, kaşık şeklindeki tırnaklar
 
Ortaya inen ve kaşık gibi görünen ince tırnaklarınız varsa, yeterince demir almıyor olabilirsiniz. İnsanlar, birçok sebepten ötürü demir eksikliği yaşarlar:
 • Doğru beslenme eksikliği
 • Midelerinde veya bağırsaklarında bir sağlık sorunu
 • Glütene duyarlılık (çölyak hastalığı)
 • Yüksek irtifa
Doğru bir teşhis ve tedavi almak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.
 

10. Yıkama tahtası tırnaklar Tıbbi isim: Onychotillomania

Yıkama tahtası tırnakları
 
Başparmağınızın ortasında bu resimde gösterilenlere benzeyen oluklar ve çıkıntılar varsa tırnak etlerini toplama veya geri itme alışkanlığı geliştirmiş olabilirsiniz. Birçok insan bunu yaptıklarının farkında olmaz. Bir dermatolog, sağlıklı tırnakların uzamasına izin vererek alışkanlığı kırmanıza yardımcı olabilir.
 

11. Çarpma tırnakların aşağı doğru kıvrılmasına neden olur Tıbbi isim: Clubbing

Kavisli tırnak
 
Kavisli böylece yavaş yavaş birçok kişi bunu yapıyorlar habersiz olduklarını başlayabilir. Tırnaklar aşağı doğru kıvrılmaya devam ettikçe, parmak uçları sıklıkla şişer ve basıldığında tırnaklar süngerimsi bir his vermeye başlar.
Tırnaklarınızın kıvrılmaya başladığını fark ederseniz, kurul onaylı bir dermatoloğa gitme zamanı. Eğimli tırnaklar, ailede görülen zararsız bir özellik olabilir. Eğri tırnaklar ayrıca şu durumlarda bir hastalığınız olduğuna dair bir işaret olabilir:
 • Akciğerler
 • Kalp
 • Karaciğer
 • Mide veya bağırsak

12. Renk değişimi

Vücudunuzun içindeki bir hastalık tırnaklarınızın renk değiştirmesine neden olabilir. Aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi, belirli renk değişiklikleri belirli bir hastalığın uyarı işareti olabilir. Tırnaklarınızda bir değişiklik görmek her zaman bir rahatsızlığınız olduğu manasını taşımaz. Yine de, herhangi bir değişim fark ederseniz konusunda uzman bir dermatoloğa muayene olmayı unutmayın.
 
Tırnak yeme davranışı, tırnak üzerinde bir çok olumsuz durumun ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu nedenle tırnak yemeye sebep olan durumun ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılarak, tırnak yeme davranışı tedavisi gerçekleştirilmelidir.
 
Uyarı: Yukarıda yer alan içerik yalnızca bilgi verme amacıyla yazılmıştır. Tedavi edici olmadığı gibi konusunda uzman kişilere başvurulması konusunda ise yönlendiricidir.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code