Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır? Hangi durumlar tırnak yemeyi tetikler? Stresle başa çıkmanıza yardımcı olacak keyifli bir yazı dizisi kalitelikalem.com ile sizlerle…
 
Tırnak yeme davranışı çoğunlukla küçük yaşta başlar ve yetişkinlikte de devam edebilir. Tırnakları ve tırnak etini ısırmanın yan etkileri ortaya çıkan görüntüden çok daha fazlası olabilir. Tekrarlanan tırnak yeme, tırnaklarınızın etrafındaki deride ağrıya yol açabilir ve tırnakların uzamasına neden olan dokuya zarar vererek anormal tırnaklara yol açabilir.
Kronik tırnak yeme, zararlı bakteri ve virüsleri ağzınızdan parmaklarınıza ardından da yüzünüze bulaştırarak sizi hastalıklara karşı savunmasız bir hale sokabilir.
İçerisinde bulunduğumuz korona virüs döneminde özellikle el hijyenine bu denli özen gösterilmesi gerektiği vurgulanırken, tırnak yemek durumu ciddi riskleri de beraberinde getirebilir. Elinizdeki bir virüs, siz daha ellinizi temizlemeden size ve çevrenize bulaşabilir.
 

Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır?

İlk olarak tırnak yeme davranışına yol açan durumun tespit edilmesi gerekir. Bu sayede davranışın tekrarlanmaması adına kesin çözümler üretilebilecektir. Bunun yanı sıra tırnak yemeyi bırakmak için genel öneriler şu şekildedir:
 

Tetikleyicilerinizi belirleyin

Bunlar tırnak etleri ya da şeytan tırnağı olarak adlandırılan küçük tırnakların varlığı gibi fiziksel tetikleyiciler olabileceğini ya da bunların dışında can sıkıntısı, stres ya da endişe gibi durumların olabileceğini unutmayın. Tırnaklarınızı ısırmanıza hangi durumların sebep olduğunu ortaya çıkararak, bu durumlardan nasıl uzaklaşacağınızı ve durdurmak için nasıl bir plan geliştirebileceğinizi bulabilirsiniz. Ne zaman ısırmaya meyilli olduğunuzu ortaya çıkartmak esas sorunu çözmenize yardımcı olabilir.
 

Tırnak yeme alışkanlığını iyi bir alışkanlıkla değiştirin

Tırnaklarını ısırmak istediğinde bunun yerine stres topu veya macunla oynamayı deneyin. Bu, ellerinizi meşgul ve ağzınızdan uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.
 

Yavaş yavaş tırnaklarınızı yemeyi bırakmaya çalışın

Bu alışkanlığı ya da davranışı kırmak için kademeli bir yaklaşım önermektedir. Başparmaklarınızdan başlayıp, serçe parmağınıza giden bir kademe belirleyin. Bir anda bırakmak yerine kademeli bir şekilde bırakmak daha kolaylaştırıcı olacaktır.  Her bir aşamada kendinizi ödüllendirin.
 

Tırnaklarınızı kısa tutun

Daha az tırnağa sahip olmak daha az ısırmayı sağlar ve daha az cezbedici olur.
 

Tırnaklarınıza acı tat veren oje sürün

Reçetesiz olarak satılan bu güvenli ama tadı berbat formül, birçok insanı tırnaklarını yemekten caydırır.
 

Düzenli manikür yapın

Tırnaklarınızın çekici görünmesini sağlamak için para harcamak, tırnaklarınızı ısırma olasılığınızı azaltabilir. Alternatif olarak, ısırmayı önlemek için eldiven takabilirsiniz.
 

Protez tırnak yaptırın

Protez tırnak bildiğiniz üzere mevcut tırnaklarınızın üzerine uygulanan kozmetik bir uygulamadır. Dünya üzerinde özellikle kadınların tercih ettiği protez tırnak uygulaması ister tırnak yiyin ister yemeyin isteyen herkesin yaptırabileceği bir uygulamadır. Ancak tek önemli nokta tırnaklarda herhangi bir sağlık sorununun olmamasıdır. Bunun sebebi de tırnak dibinin hava alırken, tırnak yüzeyinin havasız kalmasıdır. Tırnaklar iyileştikten sonra eğer uygunsa protez tırnak yaptırılabilir.
 
Ancak yukarıdaki uygulamalar içerisinde en başarılısının protez tırnak uygulaması olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü bakımlı tırnakların görünüşü ile memnun olurken, protezin altında tırnaklarınızın uzuyor olması da işin avantajlarından bir tanesidir.
 
Bazı insanlar için tırnak yemek, daha ciddi bir psikolojik veya duygusal sorunun göstergesi olabilir. Tırnak yemeyi birden fazla kez bırakmayı denediyseniz ve hala yemeye devam ediyorsanız eğer, mutlaka konusunda uzman bir doktora danışın. Tırnaklarınızı ısırırsanız ve bir cilt enfeksiyonu ya da tırnak enfeksiyonu geçirirseniz yine zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurun.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code