Teknik Boyun Ağrısı Nedir? Teknik Boyun Ağrısı Nasıl Önlenir?

Teknik Boyun Ağrısı Nedir? Teknik Boyun Ağrısı Nasıl Önlenir?

İster evden çalışıyor olun, ister salgın sırasında arkadaşlarınız ve ailenizle görüntülü sohbet için zaman harcıyor olun, muhtemelen ekranlara her zamankinden daha fazla bakıyorsunuz. Koronavirüs önlemleri ve koronavirüs hakkında yeni gelişmeleri yakından takip etmek için ekran karşısında daha fazla vakit geçiriyorsunuz.
Bunca zaman izledikçe ve kaydırdıkça, teknoloji boyun ağrısı semptomları hızla artabilir ve ekran karşısında geçirilen zamanı adeta bir acı haline getirebilir.
 

Teknik boyun ağrısı neden olur?

 
Teknik boyun, ekran karşısında genellikle bilinçsizce üstlendiğimiz vücut pozisyonundan kaynaklanıyor. Bu pozisyonda, çeneniz öne çıkar, omuzlarınız öne doğru döner ve genellikle uzun süre telefonunuza, klavyenize ya da bilgisayarınıza bakmak için boynunuz bükülür.
Doğal olmayan pozisyonun üst sırt ve boyun bölgesinde mikrotravma ve strese neden olduğunu, ağrı ve rahatsızlığa yol açtığı söyleniyor. Bunun sonucunda da kötü duruşa yol açabiliyor.
 
Teknik boyun hastalığı olan insanlarda aşağıdaki semptomlar görülüyor:
Boyun ve üst sırt ağrısı ve sertliği
Tuzak ağrısı
Kas spazmları
Lokal omuz ağrısı
Baş ağrısı
 
hissedebilirsiniz.
 

Teknik boyun nasıl önlenir?

Pandeminin başlangıcından bu yana, teknik boyun belirti ve semptomları olan kişilerde bir artış gördü. İnsanlar durumun daha fazla farkına varırken, daha fazla ilgiyi hak ettiğini söylüyor.
Çoğu insan acı çekene kadar oturma şeklini düşünmez veya düzeltici eylemde bulunmaz. Boyun ağrıları ile sırt ağrılarının gelişmesi aylar alabildiği için kişinin duruşunu gerçekten değiştirmek daha da uzun sürebildiğinden, cihazlarımızı kullanırken duruşumuzda kötü alışkanlıklar oluşturmak kolaydır.
Çoğu insanın bilgisayarda çalışmak için ergonomik olarak doğru sandalyelere sahip olmadığı bir gerçek. Ek olarak, masaüstü yerine dizüstü bilgisayarlarda çalışmak ekranın üzerine eğilmenize neden olabilir.
Bu belirsiz zamanlarda herkesin içinde olduğu stres kesinlikle vücudunuzda artan fiziksel gerilime ve teknoloji boynunun artmasına neden olabilir. Durumu önlemenin yolları ise şunları içerir:
 

1. Çalışma alanınızı yeniden düzenleyin

Birçok evden çalışan insan yemek odası masasını, kanepelerini ve yataklarını çalışma alanı olarak kullanıyor. Ancak bu iyi bir duruş pozisyonu için iyi bir ortam sağlamaz.
Mevcut ağrılarını azaltmak için daha uygun bir çalışma alanı kurmak gerekiyor. Evdeki çalışma alanlarında yapılacak bu değişikliklerin bir tür tıbbi tedavi olduğunu ve uzun dönemli ciddi kazanımları olacağını da unutmamak gerekiyor.
Çalışma alanınızı yeniden değerlendirmek ve iyileştirmek için bir fizik tedavi uzmanı ya da fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorunu görmek iyi olabilir.
 

2. Duruşunuza dikkat edin

Çenenizi ve omuzlarınızı öne çekmeyi önlemek için omuzlarınız sandalyenizin arkasına gelecek şekilde oturmanızı ve klavyenizi kucağınıza yerleştirmenizi öneririz.
Çoğu insan yazı yazmak için masasının üzerine eğilir ve bu teknoloji kaynaklı boyun ağrılarının ana suçlusudur.,
 
Okur Önerimiz:
 

3. Mola verin

Bilgisayardan her 30 dakikada ya da 60 dakikada bir ufak bir mola verin.
Bu molalar sırasında boynu ve omuzları gerin. Tekrarlayan akıllı telefon kullanımı nedeniyle olabildiğince sık ara verin ve cep telefonunuzu daha az kullanın. Uzun süre film izliyor ya da başka aktiviteler yapıyorsanız, telefonu göz hizasına yerleştirebilmeniz için bir cep telefonu tutucusu kullanabilirsiniz.
Sık hareket etmek ve esnemek vücut için çok faydalıdır. Kan akışı sağlar ve kasların sertleşmesini önler. Boynunuzu çok uzun süre tek pozisyonda bırakırsanız ağrı ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ve düzeltilmezse, bir süre sonra uzun süreli veya kalıcı ağrı ve sakatlıkla sonuçlanan ciddi sorunlar meydana gelebilir.
 

4. Esneme hareketleri yapın

Egzersiz yaparak kaslarınızı esnetebilirsiniz. Bunu yaparken, kollarınız dışarıya ve vücudunuzun arkasına uzatılmış şekilde sandalyenizin ucuna dik bir şekilde oturun. Avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde omuz bıçaklarınızı sıkın ve başınız vücudunuzun üzerinde olacak şekilde çenenizi içeri sokun. Derin nefes alırken bu pozisyonda her seferinde 30 saniye basılı tutun. Ardından bu hareketi üç ila dört kez tekrarlayın.
Boyunda gerginlik veya ağrı olduğunda, çenenin göğse değdirilerek boyunu esnetmek etkili oluyor.
Bu, teknoloji için yapabileceğiniz en kötü şey. Teknik boyun, arka boyun kaslarında güçsüzlükle birlikte uzamasına neden olur. Boynunuzun ön kısmını gerin ve boynunuzun arka kısmını germek yerine güçlendirin.
 
Uyarı: Yukarıda yer alan bilgiler tamamen bilgi verme amacıyla yazılmıştır. Vücudunuzda meydana gelen ağrılar ve yeni belirtiler için mutlaka konusunda uzman kişilerden destek almanız, sağlığınızı uzun süreli korumanız için çok önemlidir.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code