Mide Gribi Nedir? Mide Gribi Belirtileri Neler?

Mide Gribi Nedir? Mide Gribi Belirtileri Neler?

Mide gribi nedir? Mide gribi belirtileri nasıl anlaşılır? Gastroenterit nasıl tedavi edilir. İşte hastalığa dair bilinmeyenler...

 

Mide gribi nedir?

Mide gribi oldukça sert bir hastalıktır. Kimse hastalanmayı sevmez, ancak mide gribi kendi acımasız semptomlarını ortaya çıkarır. Yakalanıldığında da, bireyin çabucak işlevsiz hale getirebilir ve tamamen perişan edebilir. Yani, lavaboya ya da tuvalete sürekli ulaşılabilecek bir yerde banyoda uzun süre kalmak gerekebilir.
İlk aşamalar , kusma , ishal ve şiddetli ağrı ve sızılara dönüşen titreme , yüksek ateş ve mide bulantısı ile başlar. Acılı ve doğrudan tedavisi olmadığı için süreçlerin devam etmesi gerekmektedir.
Bununla birlikte, aşağıdaki çareler en zor semptomlardan kurtulmanızı sağlayabilir ve en zorlu aşama geçtikten sonra ayağa kalkmanıza yardımcı olabilir.
 

Mide Gribine Ne Sebep Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Mide gribinin tedavisi için mutlaka konusunda uzman bir doktora başvurulmalıdır. Aşağıda yer alan mide gribi tedavisinde destekleyici unsurlardır.
 
1. Bol sıvı tüketin
Terleme, kusma ve ishal yoluyla hayati vücut sıvılarını kaybettiğiniz için bu durum kritik öneme sahiptir. Sıvıları vücutta tutmakta güçlük çekiyorsanız, düzenli aralıklarla ufak yudumlar almayı ya da buz parçaları çiğnemeyi deneyin. Su içmenize yardımcı olmak adına, su içmenizi sağlayacak önerilerimize bakabilirsiniz. İçilebilecek en iyi sıvılar:
 
• Su ve et suyu gibi berrak sıvılar
• Elektrolit değişimine yardımcı olabilecek spor içecekleri küçük çocuklar için uygun değildir. Kendilerinde kullanacak olan yetişkinlerin de mutlaka kullanmadan evvel doktora danışması gerekir.
• Belirli çaylar zencefil ve nane midenizi sakinleştirmeye ve mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. (yüksek kafeinli çaylardan kaçının)
 

İçilmemesi gerekenler

Mide gribi nöbeti sırasında bunları düşünemeyecek olsanız da yine de kaçının:
• Yeterince dinlenmenin çok önemli olduğu bir zamanda uykunuzu etkileyebilecek kahve, güçlü siyah çay ve çikolata gibi kafeinli içecekler
• İdrar söktürücü görevi gören alkol
Tüm bunlar midenizi de üzebilir.
2. BRAT diyetini yemeyi deneyin
Mide gribinde yiyecekleri düşük tutmak zor olabilir. Sadece yemek düşüncesi midenizi bulandırıyorsa, kendinizi yemeye zorlamayın. En iyisi yavaş ve basit başlamaktır.
BRAT diyet - muz, pirinç, elma ve tost o huzursuz bir mideye iyi gelir. Bu dört yiyeceğin sindirimi kolaydır, size enerji verecek karbonhidratlar içerir ve besinleri yeniler:
• Muz : Muzun sindirimi kolaydır, kusma ve ishalden kaybettiğiniz potasyumun yerini alabilir ve mide zarını güçlendirir.
• Pirinç : Beyaz pirinç vücudunuz için işlenmesi kolaydır ve karbonhidratlardan enerji sağlar. Esmer pirinç çok fazla lif içerir ve fazla gaz üretebilir.
• Elma püresi: Elma püresi, karbonhidrat ve şekerler sayesinde enerji artışı sağlar ve ishale yardımcı olabilecek pektin içerir. Ayrıca sindirimi de kolaydır.
• Tost: Lif sindirim sistemi için zor olabileceğinden tam buğday ekmeğinden kaçının. Beyaz ekmek işlenir ve sindirimi daha kolaydır.
 

Yenmemesi gerekenler

Süt ürünleri, lifli yiyecekler ve yağlı veya baharatlı yiyeceklerden kaçının.
• Süt : Mide gribi olduğunda herkesin süt sorunu olmasa da sindirimi zor olabilir ve gazı ve ishali şiddetlendirebilir.
• Lif : Bağırsaklarınız gevşekse ekstra life ihtiyacınız yoktur.
• Gres: Pastırma gibi yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçının.
• Baharatlar: Domates içeren yemeklerden, körilerden ve acı soslardan uzak durun.
3. Bulantıyı azaltmak için akupresür deneyin
Aküpresür bazı mide bulantısı türlerinin tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Avuç altından aşağı üç parmakların genişliğini ölçerek basınç noktası P-6 üzerine basınç uygulanır.
Başparmağınızla bu genişliğin altına bastırın ve iki tendon arasında hassas bir nokta hissedeceksiniz. Başparmağınızla iki veya üç dakika nazikçe masaj yapın. P-6 akupunktur noktası size rahatlama sağlıyorsa, bunlar mide bulantısı tedavisinde yararlı olabilir.
4. Bol bol dinlenin
Mide grip olduğunuzda, vücudunuzun enfeksiyonla savaşmak için dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bol miktarda uyuyun ve normalde gün içinde yaptığınız aktivite miktarını azaltın. Bu, yatakta değilken kanepede uzanmanız anlamına gelir.
Siz dinlenirken vücudunuz enfeksiyonla savaşmak ve hücresel düzeyde hasarı onarmak için çok çalışıyor.
5. Dikkatli ilaç alın
Mide gribi ilaçlarla tedavi edilemez ve suçlu virüs olduğunda antibiyotikler işe yaramaz.
Semptomlar için doktorunuzun önerdiği ve reçete ettiği ilaçların dışına çıkmayın.
 

Küçükler için çareler

Mide gribine yakalanmak ne kadar korkunç olsa da çocuğunuzun geçmesini izlemek daha da zordur. Bebeğinizin semptomları kısa süre içerisinde normale dönmüyorsa, onu doktora götürün.
Doktorları, çocuğunuzun herhangi bir komplikasyon olmaksızın iyileşme yolunda olduğundan emin olabilir. Ayrıca semptomlarının başka nedeni olmadığından emin olmak için de kontrol edebilirler.
Çocukları teşvik  etmek, kayıp sıvıları yerine koymak için önemlidir (bebekler, anne sütü veya formül veya) Sık sık su yudumlamaya devam etmek dehidratasyon için önemlidir.
Mide gribinin nedenleri
Mide gribi gastroenterit olarak da bilinir. Genellikle gastrointestinal sisteminize saldırabilecek çok sayıda farklı virüsten kaynaklanır. Size mevsimsel grip veren grip virüsünden kaynaklanmıyor.
Daha az sıklıkla, bakteriler , genellikle kirli su veya yetersiz veya hijyenik olmayan bir ortamda hazırlanan yiyecekler nedeniyle buna neden olabilir.
 

Mide gribinin önlenmesi

Mide gribinin dolaştığını biliyorsanız, ekstra önlemler alın. Mümkünse enfekte kişilerle yakın temastan kaçının ve ellerinizi sık sık yıkayın.
Mide gribinden ve çoğu hastalıktan kaçınmanın bazı temel yolları, ellerinizi düzenli olarak yıkamak ve bol bol dinlenmektir. İşte ek önleme yöntemleri:
• Bulaşıkları el ile yıkamak yerine bulaşık makinesini kullanın.
• El dezenfektanı yerine sabun ve su kullanın.
• Hasta bir aile üyesini izole tutun. Bunları bir banyoyla sınırlandırmaya çalışın ve evin geri kalanının başka birini kullanmasını sağlayın.
• Alışveriş sepeti tutamaçlarını silin.
• Tezgâhları ve yüzeyleri bir dezenfektan spreyi ve giysileri ve yatak takımlarını da yıkadığınızdan emin olun.
 

Mide gribi bulaşıcı mıdır?

Evet! Genellikle bir virüs mide gribine neden olur. Belirtiler, maruz kalındıktan bir ila üç gün sonra ortaya çıkar, bu nedenle semptomlar geliştirmeye başlamadan önce bulaşıcı olursunuz.
Belirtilerinizden kurtulduktan sonra bile, iki haftaya kadar bulaşıcı kalabilirsiniz. Çocuklar daha da uzun bir süre bulaşıcı kalabilir.
Başkalarına geçme riskini azaltmak için işe veya okula belirtilerle gitmeyin. Ateşin varsa ve kısa sürede düşmüyorsa mutlaka doktora gidin.
 

İyileşmeye giden yol

Mide gribi kesinlikle hoş bir deneyim olmasa da, çoğu insan herhangi bir komplikasyon olmaksızın tamamen iyileşir. Hastalığın seyri boyunca susuz kalmamak en büyük zorluk olabilir.
Mide gribi için beklemek ve doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmak dışında yapacak pek bir şey yoktur.
24 saat boyunca sıvıları geri alamıyor, sürekli kusuyorsanız eğer dehidratasyon, kan kusmaya, kanlı ishal durumunda zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşün.
 
Uyarı: Yukarıdaki bilgiler tedavi amacıyla yazılmamış olup konuyla ilgili bilgi vermeyi hedeflemektedir.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code