Hangi Süt Daha Sağlıklı? Hangi Süt En İyisi?

Hangi Süt Daha Sağlıklı? Hangi Süt En İyisi?

Hangi süt daha sağlıklı? Hangi süt en iyisidir? Şeklindeki sorular market raflarındaki süt çeşitlerinden kafa karışıklığına yol açıyor. Peki, hangi süt daha iyi? İşte yanıtlar...
 
Market alışverişinizi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için, şu anda mevcut olan birçok süt türü incelendi. İşte hangi sütün en iyi, hangilerinin uygun olduğuna ve neyin rafta kalması gerektiğine karar vermenize yardımcı olacak öneriler.
 

Hangi Süt En İyisidir?  Kaymağı Alınmış Süt

İlki, yağsız (yağsız veya yağsız olarak da adlandırılır) inek sütüdür. Yağsız süt ile sütte beklediğimiz temel besin zenginliklerini - kalsiyum, D vitamini, B-12 vitamini ve protein - elde edersiniz, ancak %1,%2 ve tam yağlı sütte bulunan atardamara zarar veren doymuş yağ olmadan. % 1 veya% 2 sütün, sütün kalorisinin yalnızca% 1 veya% 2'sinin yağdan geldiği anlamına geldiğini düşünerek kandırılmayın. Gerçek şu ki,% 2 süt aslında kalorisinin yaklaşık% 35'ini yağdan alıyor. (% 1 süt yaklaşık % 20 yağdır.) Laktoz intoleransınız varsa, başka bir "en iyi süt" seçeneği de yağsız Lactaid'dir.
 

Hangi Süt En İyisidir? Soya Sütü

Güçlendirilmiş soya sütleri (orijinal veya şekersiz) en iyi seçenek olma eğilimindedir çünkü yağsız inek sütü gibi tüm iyi şeyleri (kalsiyum, D ve B-12 vitaminleri ve protein) alırsınız ve kötü şeylerin hiçbirini (doymuş yağ) almazsınız. Ancak soya sütünün kendi başına toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmesini beklemeyin. Evet, geçmiş yıllarda bilim, soya proteininin kolesterol seviyelerini düşürebileceğini öne sürdü. Aslında 1999'da Gıda ve İlaç Dairesi günde 25 gram soya proteininin kolesterol seviyelerini düşürebileceğine ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine karar verdi. Ancak son yıllarda soyanın faydalarına dair kanıtlar zayıfladı. Kalp sağlığınız için mutlaka içeceğiniz süt çeşidini doktorunuza danışın.
Tam yağlı süt,% 2 süt ve% 1 süt gibi doymuş yağ açısından zengin süt ürünleri yerine soya sütü içerseniz, kolesterol seviyeleriniz ve kardiyovasküler sağlığınız için kesinlikle iyi şeyler yapmış olursunuz. Bu nedenle, zenginleştirilmiş soya sütünden hoşlanıyorsanız ve tadı yağsız inek sütüne tercih ediyorsanız, kesinlikle tadını çıkarmaya devam edin.
Besin Değerleri etiketinde, 0 gram doymuş yağ, en fazla 5 gram kolesterol ve 1'e 1 veya çok yakın bir kalori / sodyum oranı arayın. Basit bir ipucu: Çikolata ve çilek aromalı çeşitleri değil, sade süt arayın.
 

Hangi Süt Düşük Değerde? Badem Sütleri, Pirinç Sütleri

Badem ve pirinç sütleri gibi süt ürünleri ikame maddeleri genellikle kalsiyum, D vitamini ve B-12 vitamini açısından iyi puan alırken, protein açısından zayıftır. Bu nedenle, bir fincan badem veya pirinç sütü içiyorsanız, günlük diyetinize 1/2 fincan pişmiş baklagil (fasulye) veya 2 yumurta beyazı gibi yağsız, protein açısından zengin yiyecekler ekleyin. Tüm süt sütü ikameleri için, yağsız süt ve soya sütünde olduğu gibi ilave şeker, sodyum, kolesterol ve doymuş yağ içermediğinden emin olun.
 

Doymuş Yağ Oranı Yüksek Süt  Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan Cevizi Sütü, hindistancevizi yağına çok benzer. Hindistan cevizi yağı elde etmek için hindistan cevizi eti bir yağa bastırılır. Hindistan cevizi kreması, hindistan cevizi etinin suda ısıtılmasının sonucudur. Hindistan cevizi sütü kullanılarak yapılan ürünlerin çoğunun üretiminde seyreltilmiş hindistan cevizi kreması kullanılmaktadır. Hindistan cevizi sütünden uzak durun çünkü bol miktarda doymuş yağ içerir - fincan başına 5 gram. Bu, çoğu fast food çizburgerinde bulunan aynı miktarda doymuş yağdır.
Badem-hindistan cevizi sütü gibi karışımlara da dikkat edin. Halen porsiyon başına 1 ila 2 gram doymuş yağa sahiptirler. Besin Değerleri etiketinde 0 gram doymuş yağ görmek istiyorsunuz.
 
Yukarıdaki içerikler yalnızca bilgilendirme amacı taşımaktadır. Sağlığınız için mutlaka doktorunuzun önerdiği ürünleri tüketin.
 
KAYNAK
www.pritikin.com

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code