Orijinal Loempia Sebzeli Çin Böreği Yapımı

Orijinal Loempia Sebzeli Çin Böreği Yapımı

Sebzeli Çin böreği özellikle Çin Mutfağı başlangıçları içerisinde tercih edilen lezzetli bir atıştırmalıktır. Çin yemeği sevenlerin de sıkça tercih ettiği Loempia orijinal Çin böreği Masterchef yarışmasında da yapıldı. İşte orijinal sebzeli Çin böreği tarifi...
 
Farklı kültürler ve farklı tatlara açık olanların severek yediği dünya mutfağı yemeklerinden bir tanesi de sebzeli Çin böreğidir. Çin mutfağında ismi Loempia olan orijinal Çin böreğinin yapımı oldukça kolay olup bu böreğin istendiği takdirde vegan hali de rahatlıkla yapılabilmektedir.
Vegan yemek listesinde de yerini rahatlıkla alabilen bu sebzeli Çin böreği eğer istenirse içerisine dana kıyma, tavuk kıyma ya da deniz ürünleri ilave edilebilmektedir.
 

Loempia Sebzeli Çin Böreği Nasıl Yapılır?

Bu sebzeli böreği hazırlamak için çok büyük malzemelere sahip olmak gerekmiyor. Evdeki malzemelerle ilave birkaç malzeme alarak rahatlıkla bu başlangıç atıştırmalığını yapabilirsiniz.
 

Sebzeli Çin böreğinin malzemeleri

Böreği hazırlamak için gerekli olan malzemeler yine dediğimiz gibi oldukça sade ve bulunabilir malzemeler. Bunlar;
Brokoli
Havuç
Beyaz lahana
Kuru soğan
Soya filizi
Pirinç yufkası ya da baklava yufkası
Soya sosu duruma göre tuzu azaltılmış soya sosu
Ayçiçek yağı
 

Orijinal Loempia Sebzeli Çin Böreğinin Yapılışı

İlk olarak böreğin iç harcını oluşturacak malzemelerin sotelenmesi ile başlanır. Bu aşamada brokoli, beyaz lahana, kuru soğan doğrayın. Ardından bunları soya sosu ile kavururken en son soya filizlerini atıp kavurma işlemine devam edin. Sebzeli karışım diri halini kaybettiğinde soteleme işlemini sonlandırın.
Yufkanızı eşit parçalar elde edecek şekilde kesin. İçlerini soğumuş sebze harcınız ile doldurup kalın bir dolma şeklinde nazikçe sarın. Ardından sardığınız börekleri yağlı kâğıt koyduğunuz bir tepsi içerisine düzgünce dizin. Üzerine spreyle ya da fırçayla Ayçiçek yağı sürün. Burada başka yağ da tercih edebilirsiniz. Yalnızca aromatik yağlar ve trans yağlar kullanmamaya özen gösterin. Aromatik yağlar, böreğin tadını almayı zorlaştıracağından, trans yağlar ise sağlıksız olacağından tercih edilmesi önerilmemektedir. Ardından üzerlerini ince bir tabaka sıvı yağ ile parlattıktan sonra önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırının içerisinde yaklaşık 10-15 dakika kontrollü bir şekilde pişirin. Fırının süresini kendi kullanımınıza göre ayarlayabilirsiniz. 
Ardından pişmiş böreklerinizi tatlı ekşi sos ya da sadece soya sosu ile servise sunabilirsiniz.
 
Yemeklerde kullanacağınız soya sosunun tuz oranı buharlaşarak artacağı için yemeklerinize tuz eklemeden önce mutlaka tadım işlemini gerçekleştirin. Eğer ki tuz tüketimi kısıtlaması var ise tuzu azaltılmış soya sosu kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code