Lezzetli Kazandibi Tatlısı Nasıl Yapılır?

Lezzetli Kazandibi Tatlısı Nasıl Yapılır?

Lezzetli kazandibi tatlısı, özellikle Türk kültüründe sevilen sütlü tatlılar içerisinde yer alır. Kazandibi tatlısı çeşitleri sunum olarak değişse de, sizler için popüler kazandibi tarifi kalitelikalem.com mutfak sayfamızda…
 
Türk kültüründe özellikle sütlü tatlılar ve şerbetli tatlılar önemli bir yere sahiptir. Bayramlarda, eğlencelerde davetlerde gözler bir tatlı arar. Bu nedenle sofralarımızda istisnasız yerinin olduğu; ana yemek, salata dışında tatlı olmazsa olmazımızdır. Bu nedenle yazımızda popüler sütlü tatlılar içerisinden kazandibi yapımı detaylarını kaleme aldık.
 

Kazandibi Tarifi İçin gerekli malzemeler

Tam kıvamında kazandibi tatlısı yapabilmek için bazı temel malzemelerin bulunması gerekir Bunlar;
 
6 su bardağı ölçüsünde yarım yağlı süt ya da laktozsuz süt
2 yemek kaşığı ölçüsünde nişasta
1 su bardağı ölçüsünde buğday unu ya da glütensiz un
1 su bardağı ölçüsünde toz şeker
1 yemek kaşığı ölçüsünde tereyağı
1 paket vanilya ya da vanilya çubuğu
 

Kazandibi Tatlısının Yapılışı

Kazandibi hazırlamak için ilk adım orta ölçekte çelik tencere içerisine süt, nişasta, un ekleyip bu karışımı pürüzsüz olacak şekilde devamlı karıştırarak pişirin. Karışım göz göz baloncuklar yaptığı zaman ocağın altını kısıp, karışıma toz şeker ilave edin. Ardından vanilya çubuğunu boydan ikiye kesip içerisindeki vanilya tohumlarını karışıma katın. Dilerseniz çubukları da kaynayan karışıma atabilirsiniz. Sonrasında karışı pişirmeyi bitirin. İçerisine tereyağı ekleyip erimesini sağlayın. Karışımın içerisinden vanilya çubuklarını alın. 
 
Muhallebi kıvamında olan karışımı geniş dikdörtgen bir tepsiyi bolca tereyağı sürüp üzerine her yerini kaplayacak şekilde ince bir tabaka şeker serpin. Ardından muhallebiyi eşit olacak şekilde tepsinize yayın.  Sonra bu tepsiyi orta ateş üzerinde çevirerek şekerin erimesini ve karamelize olmasını sağlayın. Bu işlem yaklaşık 20 ila 25 dakika sürecektir.
 
Şekeri karamelize olan kazandibini soğuması için bekletin. Oda sıcaklığına ulaşan tatlıyı buzdolabında 2 saat bekletin. Sonra geniş bir spatula ile uzun şeritler kesip, onları rulo halinde olacak şekilde servis edin.
 
Dilerseniz servis esnasında tarçınla sunum yapabilirsiniz. 
 

Kazandibi tatlısı için özel notlar

Kazandibi tatlısı hangi yemeklerin yanına gider diye düşünüyorsanız, çorba olarak domates çorbasını ve et yemeklerinden hafif olanlardan birini hazırlayabilir, hafif bir tatlı olarak kazandibi tatlısını rahatlıkla tercih edilebilir. 
Laktoz hassasiyeti durumunda laktozsuz süt tercih edebilirsiniz. Fakat laktozsuz süt şekerli bir tada sahip olduğundan, toz şeker oranını azaltmanız gerekebilir.
Gluten alerjisi durumunda ise glütensiz un tercih edebilirsiniz.
Muhallebiyi şeffaf bir borcam içerisinde yaparsanız, şekerin karamelize oluşunu daha rahat kontrol edersiniz.
Tavuk göğsü tatlısından de kazandibi tatlısı yapılabilmektedir.
Bu tarifin malzemelerinde eşit oranda azaltma yaparak porsiyon sayısını düşürebilir ya da eşit oranda arttırarak porsiyon sayısını çoğaltabilirsiniz.
Tarif içerisinde bulunan bir malzemeye hassasiyetiniz ya da alerjiniz bulunuyorsa eğer malzemelerde kendinize uygun farklılıklar gerçekleştirebilirsiniz. Tatlıyı ilk kez yiyecek olan kişilere, mutlaka tatlının içeriğindeki malzemelerden herhangi birine alerjisi bulunup bulunmadığını da sorun.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code