Lezzetli Domates Çorbası Nasıl Yapılır?

Lezzetli Domates Çorbası Nasıl Yapılır?

Lezzetli domates çorbası, özellikle Türk kültüründe sıkça yapılan ve sevilen çorbalar arasında yer alır. Domates çorbası çeşitleri birden fazla olup, sizler için en popüler çorba tarifleri kalitelikalem.com mutfak sayfamızda…
 
Türk kültüründe özellikle akşam yemeklerinde aile bir araya geldiği için akşam yemeklerinin ayrı bir yeri vardır. Bu nedenle bir akşam yemeği menüsünde; çorba, ana yemek, salata ve tatlı genel olarak bulunur. Bu nedenle bu yazımızda lezzetli ve popüler çorba tarifleri içerisinden domates çorbası yapımı detaylarına yer verdik.
 

Domates Çorbası Tarifi İçin gereken malzemeler

Tam kıvamında bir domates çorbası yapabilmek için aşağıda yer alan malzemelerin olması gerekir. Bunlar;
 
4-5 tane büyük olgun domates
3 çorba kaşığı ölçüsünde tereyağı
4 çorba kaşığı ölçüsünde buğday unu (glüten alerjisi durumuna dikkat)
1 yemek kaşığı domates salçası
1 litre ölçüsünde su
1 su bardağı ölçüsünde yarım yağlı süt ya da arzuya göre 100 ml krema
Rendelenmiş taze kaşar peyniri

Domates Çorbası Yapılışı

Domates çorbası hazırlamak için ilk olarak çorba tenceresinin içerisine yağı ekleyin. Yağ eridiği zaman içerisine unu ilave edip hafifçe kavurun. Güzel koktuğunda rendelenmiş domatesleri ekleyin. Biraz kavurduktan sonra bu karışımın üzerine salçayı ekleyip kavurmaya devam edin. Ardından suyu karışımın içerisine katın. 15-20 dakika kaynattıktan sonra içerisine süt ilave edin. En son tuz ekleyerek 15 dakika kadar kaynatmaya devam edin. Ardından çorbanın tadını kontrol edin. Eğer domates rendesinin çorba içerisinde fark edilmesini istemiyorsanız son kaynatmadan evvel el blenderi ile çorbayı pürüzsüz hale getirin ve kaynatma işlemini tamamlayın.
Servis esnasında üzerine rendelenmiş kaşar peyniri ilave ederek servise hazır hale getirin. Afiyet olsun. 
 

Domates çorbası için özel notlar

Domates çorbasının yanına ne yemek yapacağım diye düşünüyorsanız; köfte ve makarna yapabilirsiniz. Domatesli ve salçalı bir çorba olduğundan diğer yemeklerde salça ve domates kullanmamak çorbanın tadını ortaya çıkaracaktır.

Eğer ki domates çorbası ekşi bir tada sahip olursa içerisine havuç kavurup ekleyebilir ve pürüzsüz olması için el blenderinden geçirebilirsiniz.

Tuzlu olan çorbalarınızın tuz miktarını, içerisine katacağınız küp küp patateslerle azaltabilirsiniz.

Domates çorbasını yazın sadece domatesle, kışın ise yazlık domates soslarıyla ya da doğrudan domates salçasıyla yapabilirsiniz.

Laktoz hassasiyeti halinde laktozsuz süt kullanabilirsiniz. Ancak laktozsuz sütün biraz tatlımsılık katacağını gözden kaçırmayın.

Gluten alerjisi durumunda, glütensiz un kullanabilirsiniz. 

İnsülin direnci durumunda buğday ununu, siyez unu ile yapabilirsiniz. Ancak çorbanın renginde bir parça koyuluk yapacağını önceden söyleyelim.

Bu tarif çok fazla ise oranları eşit şekilde düşürerek çorba miktarını azaltabilir ya da eşit oranda arttırarak çoğaltabilirsiniz.

Domates çorbasını, çorbalık ekmeklerin içerisine koyarak şık bir sunum yapabilirsiniz. Ancak ekmeklerin çorbayı tutması için içlerini fırında kurutabilirsiniz. Ancak ekmeklerin tamamı bitmezse, ziyan etmeden sokaktaki canlılarımız için değerlendirebilirsiniz.

Tarif içerisinde yer alan bir ürüne hassasiyetiniz ya da alerjiniz varsa ürünlerde kendinize uygun değişiklikler yapabilirsiniz. Yemek daveti için hazırlık yaparken, misafirlerinizin herhangi bir ürüne alerjisi bulunup bulunmadığını öğrenirseniz daha rahat hazırlık yaparsınız.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code