Stephen Hawking Biyografi

Stephen Hawking Biyografi

Stephen Hawking yaşamı boyunca başta kuantum fiziği olmak üzere sonrasındaysa kara deliklerle ilgili ortaya koyduğu iddialarla, bugün hayatta olan bilim insanları ile kıyaslandığı zaman dünyada ismi en fazla bilinen bilim insanıdır. Kitapları, 40 ayrı dile çevrilmiş ve çok sayıda satmıştır.

Hayatı

Hawking, Oxforf’da 8 Ocak 1942 tarihinde doğmuştur. St. Albans okulundan mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi kolejine başladı. Oxford fizik bölümünden mezun olduktan sonra Cambridge’e giderek orada kozmoloji yani evrenbilimi üzerinde çalıştı.

1973 yılında Gökbilim Enstitüsünden ayrılan Hawking, Uygulamalı matematik ile Kuramsal fizik bölümüne başladı.
Evrenin temel prensipleri konulu çalışmalar gerçekleştirdi. Einstein'ın Uzay ile Zamanı içerisine alan Genel Görelilik Kuramının, aslında Big Bang ile başlayıp karadeliklerle bittiğini gösterdi. 
 

Einstein’den Sonra Gelen En Başarılı Teorik Fizikçi

Stephen Hawking, Einstein’dan sonra dünyaya gelen en başarılı teorik fizikçi kabul edilmektedir. Kendisinin almış olduğu 12 onur derecesi bulunmaktadır. 1982 yılında CBE ile çok sayıda madalya ve ödül almıştır.

Stephen Hawking ve ALS Hastalığı

Hawking, amyotrofik lateral skleroz adı verilen kısaca ALS olan ve nadir görülen bu hastalığı 1963 yılında, 21 yaşında teşhis edilmiştir. Motor nöronların gün geçtikçe %80’ini öldürmek suretiyle sinir sistemini felce uğratan; ancak beynin zihinsel aktivitelerine dokunmayan ALS hastalığı, Hawking'i yaşamının büyük bir kısmını tekerlekli sandalyede geçirmesine sebep olmuştur.

Fiziksel durumunun asla ama asla kendisini engellemesine müsaade etmeyen Hawking, insanların neredeyse birçoğunun yaşamları boyunca tecrübe edemeyecekleri bir deneyim yaşama olanağını buldu. Hawking 65 yaşındayken Zero Gravity A.Ş. ile yerçekimsiz uçuş gerçekleştirmek için tekerlekli sandalyesinden kurtuldu ve havada asılı durdu. Bu uçuşu ise yalnızca eğlenme için değil insan ırkını kurtarmak adına yaptı. Küresel ısınma ile nükleer savaşın dünyamızı ciddi bir tehdit altına soktuğuna inanan Hawking, insanoğlunun uzayda uzun süre yaşayacağını öngörerek, uzayda yaşamı desteklemiştir. Yerçekimsiz oramdaki uçuşu da konuya dikkat çekmek adına gerçekleştirmiştir.

14 Mart 2018 günü sabaha saatlerinde, Cambridge’de bulunan evinde 76 yaşındayken yaşama gözlerini kapatmıştır. Ailesi ölüm nedenini açıklamazken yalnızca huzur içinde öldüğü bilgisini vermiştir. Stephen Hawking'in daha 21 yaşındayken karşılaştığı ve tedavisi bulunmayan ALS hastalığından yaşamını kaybettiği düşünülmektedir.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code