Peyami Safa Biyografisi

Peyami Safa Biyografisi

Şair bir babanın oğlu olan Peyami Safa, yazdığı romanlarında düşündürücü olduğu kadar iç dünyasından da kesitlere yer vermiştir. Türk Edebiyatı için önemli yazarlardan Peyami Safa’nın hayatına dair detaylar…

Peyami Safa Kimdir?

2 Nisan 1899 senesinde İstanbul’da hayata gözlerini açan Safa, şair İsmail Safa’nın oğludur. Babası İsmail Bey, Servet-i Fünun şairlerinden bir tanesi olup, Sivas’a sürgüne gönderildikten bir süre sonra hayata gözlerini yummuştur.

9 yaşında babasını kaybeden Peyami Safa 9 yaşında iken kemik hastalığına yakalanması ve bu hastalığın Safa’nın 17 yaşına dek sürmesi onu hem fiziksel hem de ruhsal açıdan bunalımlara sokmuştur. Yaşadığı ağır ve uzun sancılar yüzünden düzenli bir eğitim görememiştir.

Hayata Atılış

13 yaşında hayata adımlarını memur olarak atan Safa; Posta Telgraf Nezaretinde ufak yaşında memur görevini üstlenmiştir.

1914 ile 1918 senelerinde öğretmenlik yapan Safa, daha sonraları gazetecilik yapmış, akrabalarının desteği ile edebiyata yönlenerek yaşamını yazı yazarak kazanmaya başlamıştır.

Kendi gayreti ile Fransızca öğrenen Safa sonrasında öğretmenlik görevini sürdürmeye başlamış, abisi ile 20. Asır Gazetesi’nde Asrın Hikâyeleri adı verilen kısımda yazıları ile gazetecilik yaşamını kazanmaya başlamıştır. Bunu sonrasında Son Telgraf, Tasvir-i Efkâr gazetelerinin çatısı altında ise romanları yayımlanmıştır.

Yaşam mücadelesi ve para kaygısı nedeniyle Bedii lakabı ile Cingöz Recai adında polisiye özellik taşıyan roman dizisi de kaleme almıştır.

Roman yazarlığı konusunda atılım yapan Safa, Türk romanlarının ön sırasında yer almayı başarmış olup, günlük gazetelerde çok sayıda fıkrası yer almaktadır.

Peyami Safa’nın Romancılık Anlayışı Nedir?

Yazarın çeşit romancılık yeteneği bulunmakta olup, bunlardan biri halkı için kaleme aldığı romanlardır. Bu eserlerinde sanat kaygısı amacı gütmemiştir. Çok yönlü bir yazar olan Safa’nın sanat dışında, edebiyat, felsefe, sosyoloji ile psikoloji temalarında yazıları bulunmaktadır. 43 sene boyunca durmadan yazmış olan Safa’nın ilk sebeplerinde devamlı yazmış ve farklı ilgi alanları içerisinde eserleri olmuştur.

Vefatının evvelinde ise yazar, metapsişik konularına yönelmiştir.

Peyami Safa'nın Önemli Eserleri Hangileri?

Yazarın en önemli eserleri; Dokuzuncu Hariciye Koğuşu başta olmak üzere Matmazel Noraliya'nın Koltuğu ile Yalnızız eserleri olup bu eserleri ile Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında önemli bir yer edinmiştir.

Peyami Safa Neden Öldü?

1961 senesinde oğlunun Erzurum yedek subaylık görevindeyken ölüm haberinin iletildiği Safa, yaşadığı üzüntü sonucu 15 Haziran 1961 tarihinde beyin kanaması sebebiyle İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Yazdığı romanları yalnızca vakit geçirmek ya da okuma aracı olarak kullanmaktan, düşünme ve kendine gelme aracı şeklindedir. Hem iç ve hem de dış dünyasını ifade etmeye çalışan Peyami Safa son romanlarında ise metafizik konularına ağırlık vermiştir.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code