Özkan Uğur Biyografisi

Özkan Uğur Biyografisi

MFÖ grubunun solistlerinden biri olan Özkan Uğur hem şarkıları hem de rol aldığı filmlerle her zaman başarısıyla adından söz ettirmiştir. Lenfoma kanserinin yeniden nüks ettiği Özkan Uğur hayatını kaybetti mi? Diye çok sayıda arama yapılması sebebiyle değerli sanatçının yaşamına dair detaylara yer verdik. İşte Özkan Uğur’un hayatına dair detaylar..
 

Özkan Uğur Hayatını Kaybetti Mi?

Nisan 2020 tarihinde Mazhar Alanson ile Fuat Güner, Uğur'un kanser hastalığı için tedavi gördüğünü açıkladılar. Uğur, yıllar önce lenfoma kanserini atlattığı bilinmekteydi.
 
Özkan Uğur, 17 Ekim 1953 tarihinde İstanbul’da doğmuş, ailedeki dört kardeşin en sonuncusudur. Müziğe olan ilgisi ve yeteneği çok ufak yaşta fark edilmiştir.
 
Babası Hurşit Uğur'dur. İlkokul hayatına Reşat Nuri Güntekin’de başlamış ve bu dönemde mandolin ile tanışmıştır. Uğur, Fenerbahçe Lisesi'ni bitirmiş ve lise döneminde "Atomikler" adında bir müzik grubu kurarak, dönemin sevilen şarkılarını seslendirmişlerdir. Uğur müzik hayatına ise 1970 senesinde Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası ile başlamıştır.
 
Yine aynı yıl 17 yaşında iken Barış Manço’nun Kurtulan Ekspres grubunda bass gitar ile profesyonel müzik hayatına adımını atmıştır. Uğur, Edip Akbayram haricinde Ersen ve Dadaşlar’la beraber çalışmalar gerçekleştirdikten sonra, Mahzar Alanson ile Fuat Güner’in ortaya çıkarttığı Kaygısızlar grubunda yer almıştır.
 
1980-1983 yılları arasında ise Fuat Güner’le beraber, Ferhan Şensoy’un oyunlarından biri olan “Şahları da Vururlar” ile “Kahraman Bakkal Süpermarkette Karşı” isimli oyunlarında müzisyen ve de oyuncu olarak bulunmuştur.
 
1984 yılında, Ferhan Şensoy ile yollarını ayırarak MFÖ olarak sanat hayatına devam etmiştir.
1996 senesinde Yavuz Turgul'un yönetiminde gerçekleşen Şener Şen ile Uğur Yücel’in başrollerinde yer aldığı "Eşkıya" filminde Uğur da rol almıştır. Aktör olarak başarılı performanslar sergileyerek dikkati çeken Uğur, birbirinden farklı çok sayıda reklâm filminde de rol almıştır. Atv'de “Ağırlığınca Altın” isimli yarışmanın da sunuculuğunu üstlenmiştir.
 
Arkadaşım Şeytan isimli film ile ilk kez bir filmde rol almış olan Özkan Uğur, sonralarında çok sayıda filmde rol almış, halen MFÖ grubunda yer almaya ve filmlerde rol almaya devam etmektedir.
Kullanmış olduğu Fender Jazz Bass gitarını kendisine Barış Manço hediye etmiştir.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code