İstanbul´da Yaşayan Yabancılar İçin İstanbul Rehberi

İstanbul´da Yaşayan Yabancılar İçin İstanbul Rehberi

İstanbul'da yaşayan yabancılar için İstanbul rehberi yazımızda özellikle İstanbul’un tarihi ve kültürel miraslarına değindik. İşte koşuşturmacasından gezmeye, keyfini çıkartmaya zamanımızın kalmadığı dünyanın gözde şehirlerinden biri İstanbul…

Yıllardır çoğu devletin hâkim olmak için savaştığı İstanbul konumu gereği gözde ve gezilecek harika şehirler listesinde yer almaktadır. Bu liste sadece Türkiye'deki şehirler çapında yapılmış bir liste değildir. Dünya çapında yapılmış olan gezilecek yerler listesinde de bulunmaktadır. Çünkü İstanbul iki kıtayı birbirine bağlamaktadır.

Bu iki kıta Asya ve Avrupa Kıtalarıdır. Bu yüzdendir ki İstanbul'da farklı kültürlerden ve medeniyetlerden insanlar bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul'a hâkim olma çabalarından dolayı yıllardır farklı medeniyetler geçici süreli dahi olsa İstanbul üzerinde hak sahibi olmuşlardır. Bundan dolayıdır ki bu medeniyetleri yansıtan birçok tarihi ve kültürel eserler bulunmaktadır.

İstanbul gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Bu yüzdendir ki hem tarihi hem de doğal güzellik olarak gezilebilecek bir sürü yer bulunmaktadır. İstanbul'un nüfusu gün geçtikçe artmakta olsa dahi bu kalabalıklar içerisinde İstanbul kendisine ait bir düzen oluşturmayı başarabilmiş bir şehir olarak bilinmektedir. İstanbul şehri hem Batı'nın hem de Doğu’nun birleşim noktası halinde bulunmaktadır. İstanbul şehrinin sokaklarında hem modern bir hayatı hem de eskilerden gelen bir hayatın ipuçlarını bulabilirsiniz. Bu durum sizlere tarihi bir yolculuk gibi gelebilmektedir.

İstanbul'da gezilecek yerlerden bazıları Ayasofya, Galata Kulesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Süleymaniye Camii, Sultanahmet Camii, Topkapı sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Gülhane Parkı, Emirgan Parkı, Kız Kulesi ve İstanbul Boğazı'dır. Bu yerlerin haricinde de gezebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır.

Ayasofya Camii (Müzesi)

Ayasofya, Dünya üzerindeki mimari eserler içerisinde en gözde konumda yer almaktadır. Ayasofya'nın inşa edildiği zaman araştırıldığında Türkler Orta Asya da Orhun Abidelerini diktiği zamanda Konstantinopolis ise Ayasofya'nın inşaasına başladığı bilinmektedir. Bu eser kuşkusuz ki geçmişte ve günümüzde şehrin en önemli sembolü halindedir. İçerisinde barındırdığı eserler "Ayasofya neden bu kadar önemli?" sorusunun bir yanıtıdır.

Ayasofya, Fatih'in İstanbul'u fethetmesinden hemen sonra Fatih'in emriyle birlikte Camii' ye çevrilmiştir. Ayasofya tarih boyunca bir çok kez restorasyon çalışmaları geçirmiştir. Ayasofya da en büyük restorasyon çalışması Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Sonrasında Ayasofya ortak kültür mirasını korumak ve ülkeler arası ilişkileri kuvvetlendirmek için Fatih Sultan Mehmet’ten kilise olarak kullanılmaktayken, 1 Şubat 1935 tarihinde müzeye çevrilmiştir. Günümüzde ise Ayasofya tekrardan camii haline getirilmiştir.

Ayasofya konum olarak Sultanahmet meydanından bulunmaktadır.

Galata Kulesi

İstanbul'da gezilebilecek en romantik yer diye sorulduğu zaman halkın büyük bir çoğunluğu Galata Kulesi'ni size söylemektedir. Galata kulesi hakkında tarihten günümüze kadar birçok efsane uydurulmuş ve halende efsaneler halk arasında konuşulup bilinmektedir. Galata kulesinin inşaası hakkında kesin bir bilgi yoktur. Fakat tarihi incelemeler sonucunda İmparator Justinianus zamanında inşaa edildiği düşünülmektedir. Galata Kulesinin yaklaşık olarak ağırlığı 10.000 ton olarak bilinmektedir. Galata Kulesi Osmanlı döneminde rasathane, sığınak ve hapishane gibi amaçlar doğrultusunda kullanılmıştır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji müzesi Osmanlı zamanından günümüze kalmış eserlerin en önemlilerinden birisidir. İstanbul Arkeoloji Müzesi ilk olarak 1869 tarihinde Müze-i Hümayun olarak kurulmuştur. Bu müze bugün ise dünyanın en büyük müzelerinden birisi olarak bilinmektedir.

Sultanahmet Camii

İstanbul'da gezilecek yerlerden birisi halinde olan Sultanahmet Camii, şehrin önemli mimari eserlerinden birisidir. Sultanahmet Camii, mimar Sedefkâr Mehmet Ağa tarafından inşa edilmiştir. Bu camii klasik döneme ait olan en büyük cami olarak kabul edilmektedir. Sultanahmet Camii Osmanlı dönemindeki mimaride görülen sadeliğin çok daha üzerinde gösterişe sahip olan bir yapıdır.

Süleymaniye Camii

İstanbul'da gezilecek tarihi yerlerden birisi konumunda olan Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman'ın emri üzerine Mimar Sinan'a yaptırılmış olan bir tarihi eserdir.

Topkapı Sarayı

Topkapı sarayı İstanbul'da en çok turistler tarafından ziyaret edilen bir müzedir. Ayrıca Osmanlı döneminin izlerini barındırmasından dolayı da yerli turistlerin de büyük ilgisini çekmektedir.

Bunların haricinde İstanbul'da gezilecek olan birçok tarihi ve doğal mekânlar bulunmaktadır. Görkemli bir yapı olan Kız Kulesi, İstanbul Boğazı ve birçok kültürün yemeklerini yapan restoranlarıyla farklı lezzetler arayan kişilerin büyük ilgisini çekmektedir.

İstanbul hem tarihi hem de modern bir yapıya sahip bir şehir olduğu için Yerli turistlerin yanı sıra yabancı birçok turiste de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıyetten İstanbul'da yaşayan yabancılar tarafından da İstanbul gezilecek yerleri olan ve birçok kültürün bir arada bulunduğu bir şehir olarak bilinmektedir. Bu yüzden de birçok yerli ve yabancı turistler tarafından zenginlikleriyle ziyaret edilen özel bir şehirdir.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code