Dünyayı Gezmek İsteyenler İçin 12 Önemli Bilgi

Dünyayı Gezmek İsteyenler İçin 12 Önemli Bilgi

Neredeyse hepimizin hayal, bir gün dünyayı gezmek. Fakat bu o kadar kolay değil. Siz de hayatınızın bir döneminde dünyayı gezenler kervanına katılmak  istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olacak..
 
Ülke ülke  gezme hayali ne kadar güzel bir hayal olsa da göründüğü kadar kolay bir eylem değildir. Özellikle de bütçe konusunda rahat değilseniz. Hazırlıklı olduğunuz noktaların dışında her zaman için sürprizlere karşı da uyum sağlayabilir olmalısınız. Seyahate başlamadan evvel düşünülmesi ve yapılması gereken şeyler var. Bunların ilki tabi ki bütçe planlaması. İşte aşağıda dünyayı gezmek isteyenler için detaylı bir yazı hazırladık. Gezeceğiniz rotanın planından tutun da nasıl bütçe toparlanabileceğine kadar bütün detaylar aşağıda.

1. Belgelerinizi hazırlayın

Dünya seyahati gerçekleştirmek istiyorsanız ilk adımda doğru evraklar ve sağlam valizlere sahip olmanız gerekir. En önemli belgelerden vize ile pasaport işlemlerinizi kesinlikle son dakikaya ertelemeyin. Sağlam bir pasaport cüzdanı alın. Seyahat esnasında ne kadar vakit geçireceğinizi belirleyin. Vize geçerlilik sürenizi kontrol edin. Pasaport geçerlilik tarihinizi de mutlaka kontrol edin. Plansız gezmek ne kadar güzel gibi görünse de siz yine de bir plan belirleyin.
 
Bordo pasaportunuz varsa çoğu ülkeye vize almadan giriş yapamazsınız. Ancak vizesiz olan ülkeler için bu kural geçerli değildir. Vize işlemlerinizi 4 ay evvelden tamamlayın. İşlemler için iş planınızı aksatmadan çözemiyorsanız ve konsolosluk takibini planlayamazsanız eğer güvenilir olan ajanslarda da hizmet alabilirsiniz.

2. Kendinize bir defter edinin

Seyahat esnasında gezeceğiniz yerler hakkında bilgilendirmeleri not alabileceğiniz, yapacaklarınızı not edebileceğiniz bir defter hazırlayın. Bu cep defterine ulaşım şekillerini, seyahat planlamanızı, yemek yenebilecek yerler ve gezilmesi gereken yerlerin notunu alın. Seyahat sırasında bu defter sizin kurtarıcınız olacaktır.

3. Seyahat tarihlerini kesinleştirin

Çalışma hayatı içerisinde aktif rol oynuyorsanız seyahat planı yapmak zor bir hal alabilir. “Sürekli gezmek istiyorum ama işimden vakit ayıramıyorum” diyorsanız, işinizden ayrılmadan da gezebileceğiniz planlar yapmak için mutlaka planlamanızı dikkatli yapın. İlk olarak çalıştığınız yer kurumsal bir firmaysa tatil günlerinizi dikkatli biriktirin.

4. Seyahat esnasında para kazanma yolları bakın

Bazı kurumlar bireylerin freelance iş edinmelerine yardımcı olur. Dünyadaki freelance çalışan kişilere açık olan siteler size seyahat esnasında bilgisayardan para kazanma imkanı sunar. Bunlar video düzenleme, photoshop, makale yazarlığı ve programlama konuları hakkında bilgi sahibiyseniz işiniz çok daha kolay.
 
Bunun dışında gönüllülük esasına dayanan bir çalışma ile farklı kültürleri tanıyarak seyahat edebilirsiniz. Bunlar dünyayı gezerek yaşamak isteyenler için çok ideal çalışma yöntemleridir.

5. Doğru kredi kartı çıkartın

Seyahat için doğru bir kredi kartına sahip olmak kolay bir adım olmasa da gereklilik arz etmektedir. Yurt dışında değişik kurlarla karşılaşılacağı için en uygun teklifi veren banka ve bu bankanın kartını seçmek doğru olacaktır. Yanınıza alacağınız kartın bütün dünya üzerinde kullanımının olması gerekir. Bunun yanı sıra yurt dışı avantajları bulunan kartlar da dikkate alınmalıdır.

6. Biletinizi erkenden alın

Kısıtlı bir bütçeniz ya da akıllıca harcama yapma düşünceniz varsa seyahat biletlerinizi çok erken almak yerinde olacaktır. Bilet fiyatları seyahat tarihi yaklaştıkça artış gösterme potansiyeli taşıdığı için erkenden bilet almakla daha uygun fiyata satın alma gerçekleştirirsiniz. Bunun yanı sıra ucuz bilet kampanyalarını da takip etmek yine iyi fiyattan bilet yakalayabilmek adına işe yarayacaktır.

7. Cruise gemisi seçeneğini düşünün

Seyahatiniz kısa süreli değilse ve geniş bir zaman diliminde yapabiliyorsanız kesinlikle gemi yolculuğunu düşünebilirsiniz. Daha ayrıntılı geziler ve keşifler için özellikle de çocuklu aileler için cruise tipi gemiler daha rahat olacaktır. Bu sayede otele vereceğiniz ücretler yerine yine otel rahatlığında birden fazla ülke gezebilirsiniz.

8. Tren yolculuğunu düşünün

Popülerliğini hiç kaybetmemiş olan interrail ile rotanızı belirleyerek bütün Avrupayı gezebilirsiniz. Rotanızı ve rota detaylarını belirledikten sonra multi-pass biletlerle bütün Avrupa seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 
Trenle yolculuk yapmanın sıkıcı olmadığını ve farklı yerler görmek adına büyük bir fırsat olduğunu bu şekilde tecrübe edebilirsiniz. Günümüzde tren seyahatleri yalnızca Avrupa ile sınırlı kalmayıp dünyanın bir çok yerine tren ile ulaşım yapılabilmektedir.
 
Dünyayı otostopla gezmek, bizce güvenli bir yol olmasa da günümüzde ulaşımı bu şekilde çözen seyahatçiler de mevcut.

9. Seyahat ettiğiniz ülkede çoklu bilet alın

Seyahat ettiğiniz ülkelerin en ucuz ulaşım yollarını araştırın. City-pass adı verilen biletler belli bir süre sınırsız ya da belli sayıda seyahat olanağı sunar. Metrolar ve diğer ulaşım araçlarına yeniden para vermemek için gezeceğiniz yerlere ve kaldığınız yere uygun biletler alın.

10. Haberleşmeyi ücretsiz şekle dönüştürün

Seyahat esnasında en önemli bütçe sorunu yurt dışı fatura bedelinizin uçuk değerlere ulaşmamasını sağlamaktır. Bu nedenle ücretsiz haberleşme imkanı sağlayan uygulamaları wi-fi ile ücretsiz kullanın. Bir ülkede uzun bir zaman kalacaksanız eğer o ülkeye ait bir telefon hattı kullanmak çok doğru bir hareket olacaktır.

11. Yemek yerlerinizi akıllıca planlayın

Farklı yerlere seyahat etmenin güzel kısımlarından bir tanesi de farklı kültürlerin lezzetlerini tatma olanağının olmasıdır. Bunu yaparken mevcut bütçenize özen göstermek ve aşırı turistik özellikteki yerlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu alanlar fiyat açısından hiç bütçe dostu değildir. Temizliğinden emin olunan ve kalabalık olan restoranların içerisinde yöresel ve farklı lezzetler keşfedebilirsiniz.

12. Nelerin bedava olduğunu sormaktan çekinmeyin

Kaldığınız yerde ya da hava alanında hangi hizmetlerin size ücretsiz olarak sunulduğunu sorun. Bunu sormaktan asla çekinmeyin. Bedava olan şeyleri sormak, sizin bunlara para vermenizin önüne geçeceği gibi, seyahatin hem daha uygun hem daha konforlu olmasını sağlayacaktır.

Yorum Bırak (Mail Adresiniz Görünmeyecektir.)

Security Code